Jednou vetou

„Keď dôchodkový strop neprejde, bude referendum,“ vyhlásil predseda SMER-u R.Fico

Parlament - posledná schôdza pred prázdninami

autorská koláž hlavne.sk, Michal Psota

Na poslednej tohtoročnej schôdzi sa zídu poslanci parlamentu dnes o 13. hodine. Očakáva sa, že dianie v sále bude napínavé. Na programe 38. schôdze sú totiž kontroverzné návrhy zákonov ako dôchodkový strop, odvod pre reťazce, Pakt o migrácii či zákony, ktoré vrátil do parlamentu prezident Andrej Kiska. 

14:12 „Ja s vami súhlasím, mali by ste sa pozrieť do vlastných radov,“ reagoval B. Kollár.

14:11 „Tu ste v parlamente a ja si neželám, aby sme na takejto úrovni riešili akýkoľvek zákon,“ reagovala na B.Kollára Eva Antošová (SNS). Keby mala dnes vraj malé deti, radšej by vypla televízor, aby nevideli takúto debatu.

14:10 „Škoda, že ste ma, pán predseda dneska nenasr…l, lebo nemám tú paru. Nemám tú náladu, lebo sa tu motáme, krútime dookola,“ vyhlásil predseda SME rodina Boris Kollár, ktorý prečítal A.Dankovi zákon, podľa ktorého je v poriadku, ak je v názve strany meno politika. Podľa neho v prípade ak zákon prejde parlamentom, určite skončí na Ústavnom súde SR. „Tento nezmysel vypustila SNS, aby odvrátila pozornosť od podstatných tém. Riešime tuná horalky, nezmyselné postihovanie politických strán, ako sa majú volať… To je absolútne neprípustné,“ vyhlásil B.Kollár. Pripomenul A. Dankovi novodobú históriu SNS: kauzu nástenkový tender, popolček, ďalšie kauzy Jána Slotu, otváranie poštových zásielok v parlamente. Boris Kollár namietol, že takáto strana teraz chce diktovať slušnosť alebo neslušnosť.

14:05 „Pán poslanec Hrnko, v Spojených štátoch sa síce registrujú voliči, ale nie je to povinnosť sa registrovať,“ uviedol O.Dostál.

14:00 „Chcem kritizovať za každú cenu, pretože som podvodník, ktorý sa chce za každú cenu dostať do parlamentu na chrbte nejakej politickej strany,“ kritizoval poslanca O. Dostála (SaS) poslanec R. Kaliňák (SMER-SD).

14:00 „Viete ako je to v Amerike? Štát kontroluje občanov, kto je demokrat, kto republikán a zvoláva ich na tzv.primárky,“ vyhlásil Anton Hrnko (SNS) s tým, že to v Amerike študoval.

13:45 Zákon o politických stranách je sporný. „Pôvodná motivácia bola urobiť nejaké silné gesto SNS najmä voči OĽANO,“ pripomenul Ondrej Dostál (SaS). Model zákona podľa neho komplikuje voľby do NR SR aj do Euróspkeho parlamentu. „Teoreticky sa môže stať, že strana ktorá má 28 členov a postaví kandidátku so 14 kandidátmi bude môcť kandidovať a strana, ktorá ich má 210 nebude môcť kandidovať,“ objasnil.

13:35  Parlament rieši návrh, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o politických stranách, ktorý vetoval prezident A.Kiska. „Nám pán prezident odkázal, že tento zákon je v rozpore s Ústavou SR a potvrdil tak to, na čo sme v minulosti upozorňovali,“ uviedol poslanec Martin Klus (SaS).

13:20 Z rokovania NR SR stiahli na návrh SNS novú bezpečnostnú a obrannú stratégiu SR. Návrh predložili opoziční poslanci, koaliční poslanci na návrh SNS stratégie z rokovania stiahli. Slovensko sa v stratégiách prihlásilo k orientácii na Západ. „Kľúčovým prvkom dokumentu je kontinuita proeurópskej a proatlantickej orientácie bezpečnostnej politiky SR,“ uvádza sa v dôvodovej správe.

13:05 Zasadnutie parlamentu otvoril predseda NR SR Andrej Danko. Uviedol, že na rokovanie 38. schôdze pozval aj predsedu českej poslaneckej Snemovne Radka Vondráčka. Ten v parlamente vystúpi vo štvrtok. Andrej Danko zdôraznil, že ide o prvého zahraničného politika, ktorý vystúpi v parlamente SR.

12:00 Predseda SMER-SD Robert Fico sa vyjadril k otázke, či má už SMER istotu, že za ústavný zákon o zastropovaní dôchodkového veku bude hlasovať 90 poslancov, keďže MOST-Híd ho odmieta a okrem poslancov ĽSNS potrebuje SMER aj hlasy politikov SME Rodina. „Keď dôchodkový zákon neprejde, bude referendum,“ vyhlásil predseda SMER-SD Robert Fico. Podpisy potrebné na referendum zbiera odborový zväz KOVO. 350 000 podpisov chcú nazbierať do konca roka. Podľa webu odborového zväzu majú v tejto chvíli 227 000 podpisov občanov, ktorí sú za vyhlásenie referenda o zastropovaní veku na odchod do dôchodku.

Prečo bývalý siskár ovplyvňuje dianie cez politikov?

Vládny SMER-SD tlačí na to, aby najneskorší vek odchodu do dôchodku bol 64 rokov. Poslanci Jana Vaľová a Erik Tomáš predložili ešte na októbrovej schôdzi pozmeňujúci návrh, aby žena, ktorá vychovala jedno dieťa mala právo ísť do dôchodku najneskôr v 63,5 roku a žena s dvoma vychovanými deťmi v 63 rokoch a žena s troma a viacerými deťmi by mala zákonom určený dôchodkový strop vo veku 62 a pol roka.  Za návrh ústavného zákona musí hlasovať minimálne 90 poslancov, poslanci z MOST-Híd však zákon podporiť neplánujú. Líder OĽANO Igor Matovič na FB uviedol, že zastropovanie dôchodkov je grécka cesta a Robert Fico sa týmto zákonom chystá expresne vydať Slovensko na grécku cestu. „Národná rada schváli zastropovanie veku odchodu do dôchodku, verejné financie budú v najbližších 50-tich rokoch zaťažené o ďalších 138 miliárd eur,“ uviedol Igor Matovič.  Zákon o odchode do dôchodku určite podporia politici ĽSNS. „My sme za to, že ľudia si aj zaslúžia odpočinok a nie z roboty rovno do hrobu,“ uviedol poslanec strany M. Uhrík. Otázna je podpora SME Rodina, ktorej hlasy sú na schválenie zákona pre predkladajúci SMER-SD potrebné: „Ešte vám neviem povedať ako budeme hlasovať,“ vyhlásil Milan Krajniak zo Sme rodina v utorok ráno.

Škandál u Lajčáka: Funkcionár ministerstva šoféroval opitý

Na programe rokovania sú aj zákony, ktoré parlamentu vrátil prezident SR Andrej Kiska, medzi nimi je zákon o politických stranách a hnutiach a zákon o podpore cestovného ruchu. Taktiež prezident vrátil národnej rade zákon o registri mimovládnych neziskových organizácií, zákon o verejnom obstarávaní a Občiansky zákonník, ktorými sa budú poslanci taktiež zaoberať.

Poslanci budú diskutovať aj o Pakte OSN o migrácii. „Pre mňa to hlasovanie v parlamente bude hlasovaním o dôvere,“ uviedol minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Zahraničný výbor NR SR konštatoval, že Globálny pakt nie je v súlade s aktuálnou bezpečnostnou a migračnou politikou SR. Zahraničný výbor požiadal vládu, aby zaujala nesúhlasné stanovisko k Paktu a vykonala príslušné opatrenia spojené so stiahnutím SR z procesu prijímania a jeho neprijatím Slovenskou republikou na stretnutí vlád a vysokých predstaviteľov, ktoré sa má konať v Maroku 10. a 11. decembra 2018.

V parlamente sa tiež uskutoční opakovaná voľba člena Správnej rady Ústavu pamäti národa a opakovaná voľba štyroch členov Rady Slovenského pozemkového fondu.

Dianie v parlamente budeme sledovať Minútu po minúte.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky