Jednou vetou

Bývalá štátna tajomníčka Jankovská ide do väzby

Bývalá štátna tajomníčka Ministerstva spravodlivosti SR Monika Jankovská (vpravo) počas príchodu na Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici, kde dnes sudca pre prípravné konanie rozhoduje o väzobnom stíhaní ôsmich obvinených sudcov. Banská Bystrica, 14. marec 2020.

Foto: SITA, Jakub Julény

Súhlas s väzbou u piatich zadržaných sudcov a nesúhlas u ôsmich dalo vo štvrtok plénum Ústavného súdu SR v Košiciach.

Sudcovia Monika Jankovská, Denisa Cviková, Eugen Palášthy a Richard Molnár  idú do väzby. Všetci budú stíhaní väzobne pre možné ovplyvňovanie svedkov a niektorí z nich aj pre možné pokračovanie v trestnej činnosti.

Rozhodol o tom dnes sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) na pracovisku v Banskej Bystrici, ktorý zároveň prepustil sudkyňu Zuzanu Maruniakovú a ďalších dvoch obvinených – Miriam Repákovú a Ladislava Mojžiša. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková s tým, že prokurátor aj obvinení podávali sťažnosti, o ktorých bude rozhodovať najvyšší súd.

O väzbe rozhodovali hodiny

Plénum Ústavného súdu SR vo štvrtok 12. marca rozhodlo o tom, že súhlasí s návrhom na väzbu u piatich zadržaných – sudkyni Krajského súdu v Bratislave s dočasne pozastaveným výkonom funkcie Moniky Jankovskej, sudkyni Okresného súdu Bratislava V Zuzany Maruniakovej, sudkyni Okresného súdu Bratislava I Denisy Cvikovej a sudcoch Krajského súdu v Bratislave Eugena Pálašthyho a Richarda Molnára. Súhlas so vzatím do väzby ústavný súd nedal pri ôsmich z 13 sudcov. Katarína Bartaská, Dávid Lindtner, Ľuboš Sádovský, Andrea Haitová, Angela Balázsová, Gabriela Buľubašová, Dušan Srogončík. a Jarmila Urbancová sú tak aj naďalej trestne stíhaní na slobode.

Advokát obvinených Peter Filip počas príchodu na Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici, kde dnes bude sudca pre prípravné konanie rozhodovať o väzobnom stíhaní ôsmich obvinených sudcov. Banská Bystrica, 14. marec 2020

Zadržali až 13 sudcov

NAKA zasahovala v stredu 11. marca na viacerých miestach. Počas akcie s názvom Búrka zadržali vyšetrovatelia viacero osôb. Polícia následne na sociálnej sieti informovala, že medzi zadržanými bolo 13 sudcov, jedna bývalá sudkyňa, jedna správkyňa konkurznej podstaty, jedna advokátka a dve civilné osoby. Tí v súčasnosti čelia obvineniam z korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu a z marenia spravodlivosti.

Obhajca obvinenej bývalej štátnej tajomníčky Ministerstva spravodlivosti SR Moniky Jankovskej – Peter Erdös pred budovou Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici, 14. marec 2020. | Foto: SITA, Jakub Julény

 

Kočnerova Threema

Základom celého prípadu podozrivej skupiny sudcov bola komunikácia Mariana K. cez aplikáciu Threema. Z vyšetrovania úkladnej vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vyplynulo, že obžalovaný kontroverzný podnikateľ komunikoval s viacerými sudcami a snažil sa údajne ovplyvňovať rôzne súdne konania vo svoj prospech. Marian K. je rovnako v prípade obvinený.

Môže vás zaujímať

NKÚ: Dlh za rekonštrukciu zimného štadióna riešila Bratislava nezákonne