Jednou vetou

Bývalého šéfa PPA a finančníka obvinili, stíhať ich chcú väzobne

Zľava: Juraj Kožuch, Martin Kvietik, archívne

TASR, koláž hlavne.sk

Celková výška prijatých úplatkov zo strany obvinených predstavuje podľa polície sumu vo výške 924-tisíc eur

Policajti v rámci akcie „Dobytkár“ vzniesli obvinenia voči bývalému šéfovi Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Jurajovi Kožuchovi. a finančníkovi Martinovi Kvietikovi Policajný zbor SR o tom informoval na sociálnej sieti.

„Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry v rámci akcie „Dobytkár“ vzniesol obvinenie osobám J. K. za zločin prijímania úplatku a M. K. za obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku v súvislosti s udeľovaním dotácií Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Celková výška prijatých úplatkov zo strany obvinených J. K. a M. K. predstavuje sumu vo výške 924 000 eur,“ uviedla polícia. Dodala, že vyšetrovateľ vo veci spracuje podnet na podanie návrhu na vzatie obvinených do väzby.

Martin K. podľa medializovaných informácií pôsobil vo finančnej skupine Slavia Capital. Skupina vo svojom vyhlásení reagovala, že jej bývalý štatutárny zástupca v jej orgánoch nepôsobí niekoľko rokov.

🚨AKTUÁLNE: NAKA V PRÍPADE ROZSIAHLEJ KORUPCIE OBVINILA ĎALŠIE 2️⃣ OSOBY 🚨Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry v…

Uverejnil používateľ Polícia Slovenskej republiky Štvrtok 23. apríla 2020

Slavia Capital obvinenia odmieta

„V súvislosti s aktuálnym vyšetrovaním prípadu „Dobytkár“ Slavia Capital konštatuje, že nikdy nemala žiaden vzťah s Poľnohospodárskou platobnou agentúrou a ani nežiadala o žiadne eurofondy alebo dotácie,“ uvádza sa v stanovisku, ktoré agentúre SITA zaslala marketingová manažérka skupiny Patrícia Packová. Dodala, že Slavia Capital je pripravená poskytnúť štátnym orgánom akúkoľvek súčinnosť.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) v rámci akcie „Dobytkár“ opakovane počas marca a apríla vykonávala zaisťovacie úkony na celom území Slovenska. Dôvodom sú podozrenia z korupčnej trestnej činnosti a legalizácie príjmov z trestnej činnosti z prostredia PPA.

Toto všetko zaistili

V rámci akcií policajti zaistili hotovosť minimálne 100-tisíc eur a veci rôznej povahy v hodnote najmenej 800-tisíc eur, najmä umelecké diela súvisiace s vyšetrovanou trestnou činnosťou. Celkovo päť obvinených osôb vzali zatiaľ súdy do väzby.

Akcia v stredu večer

Zásah v rámci policajnej akcie „Dobytkár“ pokračoval aj v noci zo stredy 22. apríla na dnes. Ako Policajný zbor SR uvádza na sociálnej sieti, v nočných hodinách policajti zadržali jednu osobu. Dôvodom je podozrenie zo spáchania korupčnej trestnej činnosti. Podľa zistení portálu Aktuality.sk ide o podnikateľa Martina Kvietika zo spoločnosti Slavia Capital, ktorého zvyknú spájať s bývalou vládnou Slovenskou národnou stranou (SNS). Práve pod ňu v minulom volebnom období patrilo ministerstvo pôdohospodárstva aj platobná agentúra, ktorá prerozdeľuje stámilióny z eurodotácií.

Prehľadávali na známej adrese

Policajti Kvietika pôvodne hľadali aj v luxusnom bratislavskom hoteli Albrecht s reštauráciou, ktorú vlastní. Polícii sa napokon sám prihlásil. Počas stredy 22. apríla pri zásahu zadržali policajti jednu osobu. Podľa medializovaných informácií išlo o bývalého šéfa Pôdohospodárskej platobnej agentúry Juraja K.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) v rámci akcie „Dobytkár“ opakovane počas marca a apríla vykonávala zaisťovacie úkony na celom území Slovenska. Dôvodom sú podozrenia z korupčnej trestnej činnosti a legalizácie príjmov z trestnej činnosti z prostredia PPA. V rámci akcií policajti zaistili hotovosť minimálne 100-tisíc eur a veci rôznej povahy v hodnote najmenej 800-tisíc eur, najmä umelecké diela súvisiace s vyšetrovanou trestnou činnosťou. Celkovo päť obvinených osôb vzali zatiaľ súdy do väzby.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky