Jednou vetou

Bývalého šéfa vojenských tajných oslobodil súd spod obžaloby

Bývalý šéf Vojenskej spravodajskej služby Roman Mikulecpred odvolacím konaním z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti 19. septembra 2019 v Bratislave

foto: TASR - Jakub Kotian

Bývalého riaditeľa Vojenskej spravodajskej služby (VSS) Romana Mikulca oslobodil Krajský súd Bratislava spod obžaloby z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. V aute Mikulca našla polícia v roku 2013 mikrokartu s utajovanými skutočnosťami. Krátko predtým poukázal na tunelovanie spravodajskej služby. Súd konštatoval, že sa nepreukázalo, že skutok spáchal a zrušil pôvodný rozsudok Okresného súdu Bratislava III. Rozsudok je právoplatný.

aktualizované: 12:07

Pôvodný rozsudok síce Mikulca oslobodzoval, avšak konštatoval, že sa skutok nestal. S týmto názorom sa senát odvolacieho súdu nestotožnil vzhľadom na to, že sa na mikrokarte naozaj nachádzali utajované skutočnosti. Senát tak konštatoval, že sa skutok stal, avšak dodal, že sa nepreukázalo, že ho spáchal obžalovaný.

Lučanský: Najlepší policajti v NAKA zostávajú

Mikulec po pojednávaní avizoval, že zváži ďalšie právne kroky so svojím obhajcom. Naďalej tvrdí, že mu bola mikrokarta do auta podstrčená a vie, kto to urobil. „Bol to príslušník vojenského spravodajstva a spolupracoval pritom s policajtom, ktorý to našiel,“ uviedol. Mikulec nevedel povedať, či je spomínaný príslušník naďalej vo funkcii, policajt má byť v službe stále.

„Bol by som rád, aby si policajný prezident urobil poriadok s policajtom, ktorý sa zúčastnil úkonu, kde ani nemal byť, na súde sa priznal, že urobil chybu a zmaril dôkaz,“ uviedol na margo policajta, ktorý s kartou manipuloval v roztrhaných rukaviciach.

Exriaditeľ vojenských tajných: Vyhrážajú sa mi

Bývalý šéf vojenských tajných tvrdí, že na rozdiel od vyšetrovateľa mal záujem, aby sa tieto skutočnosti vyšetrili. Podľa Mikulca bola celá akcia pod priamym riadením vtedajšieho vedenia Vojenského spravodajstva Ľubomíra

Skuhru a súčasného riaditeľa Vojenského spravodajstva Jána Balciara. Svoj zdroj informácií odmietol prezradiť.
Mikulec viedol VSS za vlády Ivety Radičovej (vtedy SDKÚ-DS). Počas jeho pôsobenia sa začalo preverovanie podozrenia z tunelovania majetku tajných za prvej vlády Roberta Fica (Smer-SD). Obvinili ho po tom, ako sa na verejnosť dostali dokumenty.

Môže vás zaujímať

Počet voliteľných hodín v školách by sa mohol navýšiť, zvažuje minister