Jednou vetou

Bývalí príslušníci ŠtB majú násobne vyššie dôchodky, ako ich obete, vyhlásila Verešová

Poslankyňa Anna Verešová

foto: TASR

Bývalí príslušníci komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB) majú 29 rokov po Nežnej revolúcii asi trojnásobne vyššie dôchodky, ako ich obete. Na tlačovej konferencii to vyhlásila šéfka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Anna Verešová (OĽaNO) s tým, že Obyčajní už po piatykrát predkladajú novelu, ktorá to má zmeniť.

„Chceme ukončiť tento nespravodlivý a neúctivý stav v našej spoločnosti,“ ozrejmila. Verešová vyzvala poslancov na prijatie tejto právnej normy. Podľa jej slov Robert Kaliňák (Smer-SD) už v roku 2014 ako minister vnútra povedal, že má takýto zákon pripravený. Predložený však nikdy nebol.

Tento rozpočet je výnimočný, prvýkrát v histórii je vyrovnaný, povedal Kažimír

OĽaNO chce dosiahnuť zmenu cez novelu zákona o protikomunistickom odboji. Podľa návrhu sa majú bývalým príslušníkom ŠtB plošne zdaniť výsluhové dôchodky o 50 percent. „Tí, čo roky boli utláčateľmi a prenasledovali osoby, mučili ich a popierali základné ľudské práva, hlavne slobodu slova, poberajú vysoké výsluhové dôchodky a tí, čo rukami týchto osôb trpeli, majú nízke starobné dôchodky,“ vysvetlili Obyčajní.

Keďže cieľom ich návrhu nie je získanie dodatočných prostriedkov do štátneho rozpočtu, ale najmä odstránenie amorálneho a nespravodlivého sociálneho stavu, novela súčasne priznáva jednorazový finančný príspevok politickým väzňom, ich manželkám, manželom alebo ich vdovám a vdovcom vo výške 1000 eur.

OĽaNO vyzýva strany v parlamente, aby nepodporili dôchodkový strop

Obyčajní tvrdia, že Slovenská republika sa prijatím tohto návrhu zákona pripojí k iným krajinám, ktoré sa vyrovnali so svojou nedemokratickou minulosťou a siahli tak príslušníkom tajných služieb na ich výsluhové dôchodky alebo príplatky za služby v týchto tajných bezpečnostných zložkách.

„Napríklad v Nemecku došlo k zníženiu penzií bývalých príslušníkov tajnej služby Stasi, v Maďarsku došlo k úplnému zrušeniu výsluhových dôchodkov pre príslušníkov takýchto bezpečnostných zložiek a po nedávnej legislatívnej zmene v Poľsku došlo k výraznému kráteniu výsluhových dôchodkov bývalých príslušníkov štátnej bezpečnosti,“ argumentujú predkladatelia.

Poslanci OĽaNO prišli s takýmto návrhom naposledy vlani. V pléne však neuspeli. Plošné zdanenie týchto dôchodkov totiž nepodporila väčšina poslancov Smeru-SD, SNS ani Mosta-Híd.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky