Jednou vetou

Bývalý šéf Správy štátnych hmotných rezerv ide do väzby

Šéf Správy štátnych hmotných rezerv Kajetán Kičura počas príchodu na zasadnutie Ústredného krízového štábu v hoteli Bôrik, Bratislava, 12. marec 2020.

Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry obvinil Kajetána K. z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku a za obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) pracoviska v Banskej Bystrici dnes rozhodol o vzatí do väzby Kajetána K., ktorého v utorok zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) v rámci akcie „Rezervy“.

Bývalého šéfa Správy štátnych hmotných rezerv SR (ŠHSR) obvinil prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku a za obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Dôvodom väzobného stíhania je obava z možného ovplyvňovania svedkov.

Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková, rozhodnutie nie je právoplatné, obvinený proti nemu podal sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR.

Sudca pre prípravné konanie skonštatoval, že v tomto štádiu konania nie je preukázané, ani vo forme dôvodného podozrenia, že by sa obvinený Kajetán K. dopustil korupčného konania. „Dôvodom väzby, ako aj trestného stíhania, je výlučne tá skutočnosť, že na jeho žiadosť iná osoba pozmenila zmluvu o pôžičke staršieho dáta z roku 2016,“ dodala hovorkyňa.

Polícia v rámci vyšetrovania prípadu s krycím názvom „Rezervy“ vzniesla v utorok 21. apríla obvinenia voči bývalému šéfovi SŠHR SR za obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku a za obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Vzhľadom na to, že Kajetán K. je sudcom s prerušeným výkonom funkcie, rozhodoval o súhlase s väzbou Ústavný súd SR v Košiciach. Ten v stredu 22. apríla dal súhlas na jeho vzatie do väzby a následne Úrad špeciálnej prokuratúry doručil sudcovi pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu Banská Bystrica návrh na vzatie obvineného do väzby.

Kajetán K. ešte v druhej polovici marca v súvislosti s uzatvorenými zmluvami na dodávku zdravotníckych pomôcok vypovedal na NAKA. Zároveň odmietol obviňovanie z korupčného správania v súvislosti s nákupom rýchlotestov na koronavírus aj s nákupom dvoch bytov v centre Bratislavy jeho synom.

FOTO: Razia NAKA u bývalého šéfa štátnych rezerv Kičuru

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky