Bývalý vyšetrovateľ M.Gajdoš: Stále dúfam, že Gorila sa objasní

Nahrávky kauzy Gorila z trezoru Mariána Kočnera sú predmetom siahodlhých diskusií. Časť ľudí tvrdí, že sa nedajú sa použiť. Druhá časť naopak, zastáva názor, že sú dôležité a celé Slovensko bude počuť ako si politici dohadovali kšefty. Po Richardovi Sulíkovi z SaS priznal aj zakladateľ SMER-SD Fedor Flašík, že sa mu v minulosti Marián Kočner zmienil, že nahrávky spisu má k dispozícii. Ako treba nahrávky z trezoru reálne vnímať? Hlavne.sk sa opýtalo bývalého vyšetrovateľa spisu Gorila Marek Gajdoš.

Korupčný enviroškandál: Sólymos je ticho, Bugár žiada spravodlivosť

Marek Gajdoš, bývalý vyšetrovateľ kauzy Gorila | foto: TASR

Rodičia sa pýtajú: Kto dáva pozor na naše deti?

Hlavne.sk: Akým spôsobom treba brať nahrávky, ktoré sa našli v trezore Mariána Kočnera? Ústavný súd už vyriekol, že boli získané neoprávnene, napriek tomu, na druhej strane sa vraví, že môžu slúžiť ako podporný dôkaz. Ako na to z profesionálneho hľadiska pozeráte vy?

Marek Gajdoš: Podľa informácií, ktoré som v médiách zaregistroval ja, pôvod nájdených nahrávok nie je známy – teda ich autenticita a preto nemožno s určitosťou tvrdiť, že sú to práve tie nahrávky, ktoré vznikli na základe odposluchov, ku ktorým sa vyjadroval Ústavný súd. V prvom rade treba overiť autenticitu nahrávok a ak by sa potvrdilo, že ide o utajované skutočnosti získané činnosťou príslušného orgánu, ich nález v dispozícii osôb, ktorá na manipuláciu s nimi pravdepodobne nebola oprávnená, indikuje podozrenie z trestnej činnosti minimálne na úseku ochrany utajovaných skutočností. V tomto prípade by nahrávky boli tzv. hmotným predmetom útoku a v tomto zmysle sa ich obsahom vyšetrovanie môže zaoberať. Ak by sa potvrdilo, že sú produktom nezákonného odpočúvania, ich obsah nemôže byť použitý ako dôkaz proti osobám, ktoré v nich figurujú.

Druckerova súťaž na sanitky poriadne smrdí

Hlavne.sk: Prečo podľa vás Penta žiadala vyšetrovateľov o zničenie nahrávok? 

Marek Gajdoš: Ja som tú žiadosť nevidel a neviem ako bola odôvodnená. Ak ale ide o nahrávky údajne nájdené v trezore Mariána Kočnera, zrejme má Penta viac informácií  ako ja k ich autenticite a zrejme ich spája s uvedeným rozhodnutím ústavného súdu.

Hlavne.sk: Sú aj úvahy, že Marián Kočner tie nahrávky doplnil do sejfu pri vlámaní do jeho domu, respektíve mu tam mohli byť podstrčené. Vyjadrite sa k tomu, prosím, že ako ktorej variante rozumieť z vášho pohľadu. 

Marek Gajdoš: Nechcem špekulovať. Pri tvorbe vyšetrovacích verzií môžu byť postavené aj také, ktoré sa navzájom vylučujú, ale musia mať logický základ. Ja mám iba strohé informácie, na základe ktorých nemôžem vylúčiť ani vami uvedenú verziu.

Čachre so skládkou v Podunajských Biskupiciach. Odpadkový kráľ Kováč ju predal známemu pracháčovi!

Hlavne.sk: Je dôvod na nádej, že spis Gorila bude objasnený? 

Marek Gajdoš: Ja stále dúfam, že aspoň z nejakej časti. V kriminalistike, respektíve trestnom práve má pojem „objasnený“ svoj presný význam a ten je odlišný od preukázania viny páchateľovi.

Hlavne.sk: Podľa vašich informácií z minulosti – koľko takých nahrávok môže byť a za koľko boli ponúkané na predaj? 

Marek Gajdoš: Toto zrejme bude predmetom ďalšieho vyšetrovania, takže bez komentára.

Strápnená misska Anna Amenová. Jej manžel chodí po obchodoch s milenkou!

Môže vás zaujímať

SaS navrhuje, aby zdravotné poisťovne plnili parametre efektívnosti