Jednou vetou

Bývalým politickým väzňom je ľúto, že poslanci zamietli ich odškodnenie

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Svetové združenie bývalých politických väzňov so zármutkom a poľutovaním prijalo správu, že parlament opäť zamietol návrh novely zákona o protikomunistickom odboji.

Táto právna norma z dielne OĽaNO mala bývalým príslušníkom komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB) plošne zdaniť výsluhové dôchodky a priznať jednorazový finančný príspevok politickým väzňom, ich manželkám, manželom alebo ich vdovám a vdovcom vo výške 1000 eur.

Miroslav Trnka a Eset chcú riešiť na súde Dankove reči. Ako reaguje šéf parlamentu na predžalobnú výzvu?

„Na rozdiel od Zväzu protifašistických bojovníkov, ktorí boli v uplynulom roku opätovne odškodnení, ostali bývalí politickí väzni poslancami NR SR už po piatykrát odkopnutí ako nežiadúci a opäť sa potvrdilo, že November 1989 bol len vonkajšími okolnosťami vynútenou zmenou fasády, pod ktorou ostala stará omietka,“ uvádzajú vo vyhlásení.

Podľa nich na rozdiel od Českej republiky, kde obdobný zákon priznal účastníkom protikomunistického odboja finančné zadosťučinenie a dorovnanie dôchodkov, slovenskí politickí väzni sa musia s trpkosťou zmieriť s tým, že ich trýznitelia, bývalí príslušníci ŠtB, budú aj naďalej poberať výsluhové dôchodky.

A to aj za obdobie, kedy prenasledovali nevinné osoby, mučili ich a popierali ich základné ľudské práva, občianske a náboženské slobody.

NS SR do konca roka o zákaze parlamentnej ĽSNS nerozhodne, a ani v kauze šekov

Spomínaný zákon v pléne neprešiel 5. decembra. Nepodporil ho nikto z prítomných poslancov Smeru-SD a SNS, z Mostu-Híd hlasovali kladne len Martin Fedor a Eduard Adamčík.

Proti bola aj trojica nezaradených Peter Marček, Martina Šimkovičová a Rastislav Holúbek. Opozícia hlasovala za, 62 hlasov však nestačilo.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky