ČAJKOV: Čilejkárska obec je bohatá na ľudové a vinohradnícke tradície

foto: TASR, zdroj: TASR

Obec Čajkov, ktorá leží v severozápadnej časti okresu Levice pod úpätím južných svahov Štiavnických vrchov, má bohaté folklórne a vinohradnícke tradície. Rozprestiera sa na rozlohe 2394 hektárov a v súčasnosti v nej žije 966 obyvateľov. Prvá písomná zmienka o obci je uvedená v roku 1276 v listinách ostrihomského arcibiskupstva.

Obec patrí k 11 dedinám takzvaného „čilejkárskeho regiónu“, ktoré sú charakteristické výrazne mäkkým typom stredoslovenského nárečia a kde ešte dodnes prežíva typický bohato zdobený tekovský kroj. „K čilejkárskym, pretože namiesto slova teraz tu obyvatelia používajú slovo čilej. Obec sa nachádza v regióne Tekov a odnepamäti bola známa svojimi vinohradmi. Víno sa predávalo ešte za čias Ostrihomského opátstva, a tým Čajkov aj zbohatol. Som rada, že korene vinohradníctva pokračujú až dodnes, keďže vznikajú súkromné rodinné prevádzky. Tie úspešne prezentujú kvalitné čajkovské víno nielen na Slovensku, ale aj na medzinárodných trhoch. Vinohrady sa tu rozprestierajú na rozlohe 130 hektárov,“ uviedla starostka obce Eva Uhnáková.

Zachoval sa tu klasický tekovský kroj, pričom sa dodnes nosí aj v pracovných dňoch. „Napočítali sme 20 žien, ktoré stále tento kroj nosia od svojho narodenia. Sú to 70-ročné ženy a staršie, no sme známi tým, že zachovávame tieto ľudové tradície. Chceme v nich aj pokračovať. Sú tu ženy, ktoré sa venujú šitiu krojovaných bábik. Kroje si šijú aj členovia folklórneho súboru Dolina, ktorí pravidelne Čajkov prezentujú piesňami a krojmi,“ poznamenala.

V Čajkove každoročné organizujú dve tradičné podujatia. „V mesiaci apríl to je oblastná degustácia vín, pričom tohto roku sa uskutočnil už 23. ročník. V priemere zozbierame približne 300 vzoriek vín. Druhou akciou je Čajkovské vinobranie, ktorého 1. ročník sa konal v roku 2001. Toto podujatie sa začína ďakovnou svätou omšou, pokračuje krojovaným sprievodom, nasleduje kultúrny program a popri tom organizujeme aj menší remeselnícky jarmok. Chcela by som týmto poďakovať za vinice a za úrodné polia,“ povedala starostka.

Obec obklopuje krásna príroda a v okolí žijú aj vzácne živočíchy. „Turisti sa tu môžu prejsť po náučnom chodníku s názvom Čajkovské bralie, ktorý je turisticky označený a má informačné tabule. Na jeho vrchole sa nachádza upravené posedenie, je možné sa tam zapísať do pamätnej knihy. Zaujímavosťou je, že sa tam nachádza prírodou vytvorený kameň vo forme žaby. Zo živočíchov tu je možné nájsť voľne žijúce salamandre škvrnité či veľký počet motýľov. Samozrejmosťou je voľne žijúca lesná divoká zver, ktorá tu takisto žije v hojnom počte,“ vysvetlila Uhnáková.

V areáli bývalej materskej školy sú vybudované dve múzeá. „Ide o múzeum starožitností a vinohradnícke múzeum. Predseda miestneho vinohradníckeho spolku Jaromír Muráni okrem organizácie degustácie vín, obetavo každý rok počas Čajkovského vinobrania rozpráva návštevníkom o histórií čajkovských viníc,“ informovala.

Čajkov sa tento rok stal spoluzakladajúcim členom Oblastnej organizácie cestovného ruchu Tekov. „Naša obec má čo ponúknuť v oblasti turizmu. Okrem už spomenutých aktivít a miest vieme otvoriť takzvané hajloky, čiže vínne pivnice, obec je tiež známa rôznymi kačacími či husacími špecialitami, makovými perkami, štrúdľami,“ dodala starostka Čajkova.
V obci je jedna základná škola, v ktorej areáli sa nachádza lesopark Malé Slovensko, jedna materská škola a jeden rímskokatolícky kostol sv. Mikuláša, ktorý vysvätili v roku 1450.

Môže vás zaujímať

Polícia v Bratislave eviduje nárast žiadateľov o vydanie občianskych preukazov