Čaplovič sa pustil do Remišovej, tá sa vykrúca a posiela odkaz. Politológ hovorí o ťažkej kríze

Dušan Čaplovič, Ján Baránek a Veronika Remišová

autorská koláž hlavne.sk, Michal Psota, TA3

Voľba ústavných sudcov sa v týždni stala absolútnym chaosom. Zvolenie 18 sudcov sa zmenilo na politický súboj, z ktorého chcel každý vytĺcť svoje a zdá sa, že politici sa nebudú schopní len tak jednoducho dohodnúť. Prečo Dušan Čaplovič obviňuje Veroniku Remišovú a čo na to samotná poslankyňa? Politológ si o hašterení myslí svoje.

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Zľava: Dušan Čaplovič, Miroslav Beblavý

Druhá šanca za nimi. Počet zvolených kandidátov na ústavných sudcov: 0

Diskusia o tom, či má prebiehať tajná, alebo verejná voľba sudcov Ústavného súdu Slovenskej republiky, aktuálne polarizuje slovenskú politickú scénu a zdá sa, že zo situácie neexistuje východisko. Fiasko so štvrtkovou opakovanou a neúspešnou voľbou sudcov komentoval aj premiér Peter Pellegrini, ktorý nešetril kritikou do vlastných radov.

Pellegrini kritizuje politikov SMER-SD, Bugár nesúhlasí s Ficom a Danko žasne

 Poslanec Dušan Jarjabek predsedovi vlády odkazuje, že ho mrzí zlyhanie komunikácie. Nová voľba kandidátov na ústavný súd má byť budúci mesiac na schôdzi, ktorá sa začína 26. marca.

Čo majú spoločné Ivetta Macejková, Madonna a Nicole Kidman?

Podľa všetkého pôjde tentoraz o tajnú voľbu, kandidátov je možné navrhnúť do 5. marca. Dušan Čaplovič (SMER-SD) tento týždeň ostro kritizoval svoju kolegyňu z parlamentu Veroniku Remišovú (OĽaNO), tá jeho tvrdenia odmieta. Podarí sa poslancom vôbec nájsť spoločnú reč?

Sviatok zaľúbených: Takto ho trávia prezidentskí kandidáti.

Lynčovanie, lustrovanie, znevažovanie a Remišová

Dušan Čaplovič, podpredseda SMER-SD | Zdroj: tasr.sk

Patrím k najstarším poslancom NR SR, ale takýto blázinec som zažil len raz, v roku 2011, pri voľbe generálneho prokurátora za Sulíkovho bačovania a vyvádzania v parlamente spolu so svojim druhom a krstným synom I. Matovičom, vyhlásil poslanec Dušan Čaplovič (SMER).

Kiskovi poriadne naložil známy kňaz. Na čo sa tu hráte, pán prezident!

Verejné hlasovanie odmieta od začiatku, keďže ho považuje za znásilňovanie poslancov, lynčovanie a populistický cirkus, ktorý by v budúcnosti mohol ohroziť aj jeho rodinu. Rešpektujem Ústavu, rešpektujem Rokovací poriadok NR SR, chcem vykonávať svoj poslanecký mandát podľa svojho svedomia a presvedčenia a odmietam sa viazať príkazmi, vyjadril sa Čaplovič v súvislosti s hlasovaním o sudcoch Ústavného súdu.

FOTO a VIDEO: Zabudnite na Nivy v Bratislave. Úplne sa menia. Boli sme sa tam pozrieť pár hodín pred uzavretím

O čo vlastne ide v priamom prenose predviedla poslankyňa Veronika Remišová, ktorá sa diktátorsky vyslovila, že chce verejnou voľbou kontrolovať poslancov a preto je za verejnú voľbu, komentoval Čaplovič vyjadrenia Veroniky Remišovej, ktorá tajnú voľbu kritizuje. Mám svoj vlastný názor, dlhoročné skúsenosti a viem sám komu mám dať svoj hlas. Len totalita a diktátorské režimy chcú kontrolovať všetkých a všetko. Verím, že sa vrátime k tajnej voľbe, ak sme zodpovední a chceme mať funkčný ústavný súd, dodal vo svojom vyjadrení Čaplovič.

Totálna hanba. Brexit očami mladých Britov: O čo vlastne ide?

Ak sa Čaplovič hanbí, nech to povie voličom

Poslankyňa NR SR za OĽaNO Veronika Remišová | Foto: TASR

Nikdy som nevyslovila, že má prebiehať kontrola poslancov zo strany voliča. Tajná voľba patrí vo voľbách občanovi. Poslanci majú v rukách volený mandát a ľudia majú  právo skontrolovať, ako nimi zvolení poslanci hlasovali, bráni sa voči obvineniam Dušana Čaploviča Veronika Remišová, poslankyňa za OĽaNO. Remišová tvrdí, že tak, ako sa verejne hlasuje za zákony, by sa malo verejne hlasovať aj v tak dôležitej veci, akou je voľba sudcov ústavného súdu.

Politológ posiela Remišovej tvrdý odkaz. Pre toto nebude nikdy prezidentkou

Podľa Remišovej ľudia majú právo vidieť, či nimi volený zástupca volil na ústavný súd čestného, morálneho a kvalifikovaného odborníka. Samozrejme, že na ústavný súd, ktorý je vrcholom právnickej kariéry, treba zvoliť tých najlepších z najlepších a je samozrejmé, že tých ľudí treba preveriť – preto bolo aj verejné vypočutie, ktoré malo tento cieľ. My sa nemáme za čo hanbiť, my takých ľudí budeme voliť. Keď sa pán Čaplovič hanbí za to, akých ľudí volil, tak to je už druhá vec. Za to by sa mal zodpovedať svojim voličom a občanom Slovenska,“ vyjadrila sa Veronika Remišová ekluzívne v rozhovore pre hlavne.sk.

Fico na Ústavnom súde? Je o poriadny krok bližšie

Koalícia ide do ťažkej krízy, kompromis neexistuje

Politológ Ján Baránek | foto: TASR

V tomto spore neexistuje žiadna stredná cesta, ani kompromis, tvrdí známy politológ Ján Baránek. Názory Čaploviča a Remišovej považuje za nezmieriteľné názory, z ktorých sa dá vybrať iba jeden – druhá strana sa teda bude vždy cítiť ako znevýhodnená. Ďalší vývoj je teraz veľmi ťažké odhadnúť, lebo povinnosťou poslancov je, aby fungoval štát aj zložky štátu a poslanci si momentálne túto povinnosť nevykonávajú. Z tohoto uhla pohľadu by bolo najistejšie riešenie predčasné voľby, aby sa vytvoril parlament, ktorý bude schopný zvoliť 18 kandidátov, vysvetľuje prognózu diania Baránek.

Fico berie konflikt vo vláde osobne, preto je vraj radikálnejší

Všetky iné riešenia považuje iba zlé riešenia, ktoré budú predlžovať funkčné obdobie sudcov, čo si nevie predstaviť, keďže na predĺženie funkčného obdobia by bol potrebný ústavný zákon. Vidíme, že už aj Pellegrini kritizuje vlastných poslancov, vidíme že Béla Bugár nechce ustúpiť, takže to momentálne speje do hlbšej koaličnej, alebo vládnej krízy. Ja teda neviem povedať, čo sa bude diať a som presvedčený, že ani oni to nevedia, dodal Ján Baránek v rozhovore s hlavne.sk.

Počasie na hojdačke vyhnalo von snežienky. Pozrite sa, kde všade už rastú

Môže vás zaujímať

Kalavská sa rozhodla, podá demisiu