Jednou vetou

Harabin verzus Čaputová: on tvrdí, že ona obchádza zákon, ona zas že on reaguje absurdne

Zuzana Čaputová a Štefan Harabin

autorská koláž hlavne.sk, TASR, archív Z. Č.

Neúspešný kandidát Štefan Harabin podal ústavnú sťažnosť vo vzťahu k prezidentským voľbám. Ich prvé kolo sa totiž podľa jeho právneho názoru neuskutočnilo ústavným a zákonným spôsobom. "Zápas o budúcnosť Slovenska pokračuje," uviedol Š. Harabin na sociálnej sieti. Ale - čo vlastne presne namieta? Zuzana Čaputová podľa neho obišla pri financovaní zákon.

Nenávistný status študenta, vraj bol len satirou

Sťažnosť Štefana Harabina už visí na webe Ústavného súdu. Pozreli sme sa preto detailne na jej pointu.

Štefan Harabin napáda voľby ako celok. A napáda ich kvôli Zuzane Čaputovej, respektíve jej sponzorom! „Mgr. Zuzana Čaputová, ktorá postúpila do druhého kola volieb prezidenta pri financovaní svojej volebnej kampane obišla zákon a to i v dôsledku kumulácie priamej podpory kandidáta R.Mistríka a tretích strán,“ uvádza sa v ústavnej sťažnosti Š. Harabina. Podľa Harabina kampaň R. Mistríka aj Z. Čaputovej boli sčasti finančne zabezpečené tretími stranami a nesúhlasí s výrokom Ministerstva vnútra SR, že výdavky tretích strán nie sú výdavkami kandidáta a preto ich nie je potrebné zahrnúť do celkových výdavkov na kampaň.

Tu uvádzame, že tretia strana môže do kampane investovať ešte 100 000 eur, keď kandidát vyčerpá svoj limit, maximálne 500 000 eur. Tretími stranami v prípade kandidátov bývajú najmä strany, ktoré ich podporujú, v prípade Zuzany Čaputovej je to Progresívne Slovensko a ako tretia strana sa zaregistroval aj Michal Styk, ktorý je členom tímu Z. Čaputovej.

VIDEO: Kočner podporuje Zuzanu Čaputovú

Robert Mistrík, ktorý sa vzdal v prospech Z. Čaputovej, investoval do kampane len zo svojich vyše 400 000 eur, SaS ho podporila 100 000 eurami. Ďalšími sponzorom bol milionár Jozef Boskovič, ktorý investoval 85 000 eur.

Sú podľa politikov krízy v koalícii vážnou vecou alebo nafúknutou bublinou?

Finančná podpora R. Mistríka v prospech jednej kandidátky Z. Čaputovej podľa Harabinovej sťažnosti ovplyvnila výsledky volieb natoľko, že nemožno hovoriť o zákonnosti, respektíve ústavnosti volieb. Ak nejaký kandidát vynaloží dvoj-trojnásobok sumy, oproti tým čo investujú podľa zákona, sú zákon dodržiavajúci kandidáti podľa Harabina znevýhodnení. „Zuzana Čaputová v prvom kole dosiahla nad 40 percent a na túto percentuálnu hranicu sa dostala v zásade za pár dní až týždňov a to jednoznačne následkom výraznej marketingovej kampane,“ uvádza sa v sťažnosti Š. Harabina na Ústavnom súde.

Rozsiahlosť výdavkov na kampaň v prípade Z. Čaputovej, R. Mistríka a tretích strán podľa Harabina nemožno vykladať ako naplnenie formálnych a materiálnych podmienok, ktoré sa viažu k voľbe prezidenta. „Postupovali tak, aby bol zákon iluzórne dodržaný,“ tvrdí Š. Harabin v ústavnej sťažnosti.

Čaputová má problém spomenúť si koho zastupovala na súde

Reakcia Zuzany Čaputovej:  „Rešpektujem právo pána Harabina podať sťažnosť. Zároveň musím povedať, že ide o nepodloženú až absurdnú sťažnosť. Pán Mistrík viedol volebnú kampaň vždy vo svoj prospech a pod svojím menom.

Vzhľadom na výsledky v prieskumoch sa rozhodol od kandidatúry odstúpiť a svojim voličom odporučil voliť mňa. Nie je ale žiaden dôvod na to, aby sa jeho výdavky na jeho kampaň započítavali do limitu mojej kampane. Bolo jeho slobodným rozhodnutím odstúpiť, toto jeho rozhodnutie ničím nepodmienil, rovnako bolo slobodným rozhodnutím jeho podporovateľov, či mi dajú hlas. Pán Mistrík pred, ale ani po odstúpení neviedol kampaň v môj prospech. Takýto výklad volebného zákona je zjavne nesprávny a nemá oporu v zákone,“ uvádza sa v stanovisku Z. Čaputovej, ktoré poskytol médiám jej hovorca  Martin Burgr.

Š. Harabin a jeho video k ústavnej sťažnosti

Ústavná sťažnosť na prezidentské voľby 2019

ÚSTAVNÁ SŤAŽNOSŤ NA PREZIDENTSKÉ VOĽBYCtení priatelia,vo vzťahu k prezidentským voľbám podávam ústavnú sťažnosť, keďže neprebehli ústavným a zákonným spôsobom. Zápas o budúcnosť Slovenska pokračuje.

Uverejnil používateľ Štefan Harabin Pondelok 25. marca 2019

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky