Jednou vetou

Čaputová odtajní platy Kiskových ľudí

Zuzana Čaputová

autorská koláž hlavne.sk, Facebook

So Zuzanou Čaputovou, ktorá v júni vystrieda Andreja Kisku v prezidentskom úrade sú spojené aj očakávania, že zlepší politickú kultúru a aj transparentnosť. S tou majú problém momentálne najbližší ľudia Andreja Kisku, ktorí verejnosti nechcú viac ako rok prezradiť svoje platy. Čaputovej hovorca Martin Burgr priľúbil, že ich platy zverejnia, ak to bude mať oporu v zákone.

Vieme prečo Čaputová vyhodila ochrankára

Burgr pre hlavne.sk uviedol, že si preštudujú stanoviská mimovládnych organizácií, podľa ktorých zatajovanie platov u Andreja Kisku nie je v poriadku. „Rád sa pozriem na ich právne zdôvodnenie ako sa to dá urobiť,“ uviedol.

Stále zahmlievajú luxusné platy u prezidenta

Platy by mala kancelária prezidenta zverejniť podľa viacerých oslovených právnikov, Nadácie Zastavme korupciu, Transparency International a rovnaký názor má aj Via Iuris, z ktorou spolupracovala Zuzana Čaputová. „Podľa nášho názoru je z uvedených dôvodov pri týchto osobách (poz. red.: vedúcich zamestnancoch) kancelária prezidenta SR povinná zverejniť všetky vyššie uvedené informácie,“ uviedol Ján Ivančík z Transparency International.

Namiesto korektných informácií sa prezidentská kancelária s novinármi doťahuje a poukazuje na údajné byrokratické nedostatky ich žiadostí, alebo novinárskych otázok.

Matovič sľúbil milión, ktorý nemá!

Tým, že kancelária odmieta už viac ako rok zverejniť platy najbližších ľudí Andreja Kisku, robí z tejto naoko banálnej témy doslova nekonečný príbeh. Hlavne.sk nedávno informovalo, že hovorca Roman Krpelan zarába okolo 4-tisíc mesačne a poradca Rado Baťo cez 5-tisíc mesačne, pričom kancelária tieto sumy nepotvrdila.

EXKLUZÍVNE FOTO: Drucker láka do strany Ficových exministrov

Hovorca prezidenta Roman Krpelan nám v minulosti povedal, že v paláci má plat cez 4-tisíc eur len jeden zamestnanec a tým je vedúci kancelárie prezidenta. Niečo úplne uviedol prezident Andrej Kiska, keď sme sa ho na odmeňovanie jeho ľudí pýtali.

Šokovaní študenti: Andrej Kiska nevie, čo sa deje v jeho kancelárii

Povedal vtedy, že tí najlepší dostávajú cez štyri tisíc eur. Zaujímavosťou je, že prezidentov poradca Rado Baťo mal len stredoškolské vzdelanie, čo z neho s platom okolo 5-tisíc eur mesačne robí najlepšie plateného úradníka v štátnej správe, ktorý zarába viac než riaditelia veľkých štátnych inštitúcií, alebo firiem.

Na transparentnosť a zverejnenie platov má prezident Kiska a jeho ľudia necelé dva mesiace. Dúfajme, že nová prezidentka bude slušnejšia a prísľub zverejniť platy Kiskových ale aj svojich ľudí dodrží.

Roman Krpelan, hovorca a poradca A. Kisku na fotografii so Z. Čaputovou. Jeho názory na zverejňovanie platov by novozvolená prezidentka prijať nemala. | foto: facebook R.Krpelana

Máte pre nás zaujímavý tip? Napíšte na redakcia@hlavne.sk

alebo zavolajte 0910 554 995

Môže vás zaujímať

SaS vyzýva predsedu parlamentu Borisa Kollára na odstúpenie z funkcie