Jednou vetou

Čaputová poverila lídra hnutia OĽaNO Matoviča zostavením vlády

Predseda hnutia OĽANO Igor Matovič a prezidentka SR Zuzana Čaputová počas stretnutia pri príležitosti poverenia predsedu hnutia OĽANO zostavením vlády SR, v Prezidentskom paláci. Bratislava, 4. marec 2019.

Foto: SITA/Branislav Bibel

Prezidentka SR Zuzana Čaputová poverila lídra hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igora Matoviča zostavením vlády. Hnutie OĽaNO sa stalo víťazom parlamentných volieb, ktoré sa konali 29. februára. Svoj hlas mu odovzdalo 25,02 percenta voličov.

Čaputová tak dodržala ústavnú zvyklosť a naplnila svoje dávnejšie vyhlásenie, že zostavením vlády poverí lídra víťaznej strany vo voľbách.

„Poverila som pána Matoviča na základe toho, že jeho strana vyhrala voľby a predstavitelia strán deklarovali, že sú pripravení do vlády vstúpiť,“ povedala prezidentka. Dodala, že na pleciach lídrov budúcej koalície leží veľká zodpovednosť. Podľa hlavy štátu Slovensko potrebuje „silnú, legitímnu a dôveryhodnú vládu“.

Matovič vníma poverenie ako „najťažšiu domácu úlohu“ v živote. „Chcem, aby to bolo v knižkách dejepisu zapísané ako najlepšia vláda, aká tu kedy bola,“ zdôraznil.

Podľa oficiálnych výsledkov parlamentných volieb by koalícia strán OĽaNO, Sloboda a Solidarita (SaS) a Za ľudí mali v parlamente 78 kresiel, mali by tak teda väčšinu v 150-člennej poslaneckej snemovni.

Najťažšia domáca úloha v živote. To napísal ku fotografii na sociálnej sieti víťaz parlamentných volieb Igor Matovič, ktorý si v stredu predpoludním prevzal z rúk prezidentky povedenie na zostavenie budúcej vlády SR.

Víťaz volieb Igor Matovič sa pochválil poverením od prezidentky na sociálnej sieti | foto: Facebook Igor Matovič

 

S hnutím Sme rodina by však mala nová koalícia v parlamente ústavnú väčšinu v počte 95 kresiel. Matovič trvá na štvorkoalícii, a to najmä z dôvodu, aby mohla uskutočniť ústavné zmeny. Najčastejšie sa v tejto veci spomínajú bezpečnostné previerky sudcov. K tomu však bude potrebné zmeniť ústavu.

Odkazy cez médiá

Aj napriek tomu, že sa lídri dohodli, že najskôr si všetko o budúcej vláde a jej prioritách vzájomne vydiskutujú, nezaobišlo sa to bez prvých odkazov cez médiá a tak vzniklo viacero „trecích plôch“.

Richard Sulík (SaS) kritizuje plán Borisa Kollára (Sme rodina) na výstavbu 25-tisíc bytov, ekonomický expert OĽaNO Ján Marosz nazval plány Kollárovho hnutia pre ministerstvo dopravy „cestou do pekla“. Andrej Kiska (Za ľudí) sa vyjadril, že nesmú vzniknúť pochybnosti o morálnom kredite budúcej vlády. Kollár to označil za „komické, keď to vychádza z úst pána Kisku“.

VIDEO: I. Matovič po prevzatí poverenia od prezidentky Z. Čaputovej

Prezidentka Zuzana Čaputová poverila Igora Matoviča zostavením vlády

Uverejnil používateľ OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti Streda 4. marca 2020

 

 

 

FOTO: Politici na koberčeku u Čaputovej. Takto ich natrela protokolistka!

Môže vás zaujímať

DRUCKER: Minister Krajčí je nám na nič a mal by hodiť uterák do ringu