Jednou vetou

Čaputová: Slovensko je v rámci EÚ najintegrovanejšou krajinou z regiónu V4

Zuzana Čaputová

foto: TASR - Martin Baumann

Medzi krajinami V4 sú rozdiely a pokiaľ ide o Európsku úniu, Slovensko je najintegrovanejšou krajinou. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová to uviedla v pondelok vo Varšave na spoločnej tlačovej konferencii s poľským kolegom Andrzejom Dudom.

„Zhodli sme sa na tom, že V4 je dôležitý regionálny subjekt, ten potenciál presadzovania spoločných záujmov tu evidentne je,“ povedala prezidentka s tým, že regionálny hlas môže byť silnejší než hlas individuálnej krajiny. „Zároveň však konštatujem aj ja, dokonca sme to konštatovali aj v spoločnom dialógu, že sú medzi nami rozdiely,“ dodala.

Dôkazom najväčšieho integrovania Slovenska v rámci Únie sú podľa prezidentky aj posledné voľby: „Či už sú to prezidentské voľby, v ktorých sa v druhom kole ocitli dvaja jasne proeurópski kandidáti, alebo výsledky volieb do Európskeho parlamentu – vyslali jasný odkaz zo Slovenskej republiky, že vidíme svoje miesto v Európskej únii.“

„Sme teda plne integrovaní, čo je naša iná pozícia než ostatných krajín V4,“ zhodnotila najvyššia predstaviteľka Slovenska.

Vo Varšave sa stretli prezidenti SR a Poľska Zuzana Čaputová a Andrzej Duda

Každá z krajín V4 čelí od prípadu k prípadu podľa prezidentky iným výzvam a niektoré sú viac či menej kritizované zo strany Únie: „Niektoré krajiny majú iný prístup k riešeniu problémov než to, čo by som preferovala buď ja osobne, alebo čo preferujeme v rámci Slovenskej republiky.“ Za dôležité prezidentka považuje to, aby sa o týchto rozdielnostiach mohlo otvorene hovoriť. „Ja som si túto otvorenosť na všetkých stretnutiach dopriala… Na stretnutiach so všetkými prezidentmi V4 som sa stretla s rovnakou otvorenosťou a korektným dialógom,“ povedala na margo svojich návštev v Českej republike, Maďarsku a Poľsku.

To, že región V4 nebude mať svojho zástupcu na vrcholných postoch v rámci Európskej únie, nie je dobrým výsledkom ani podľa názoru slovenskej prezidentky Čaputovej, ani podľa jej poľského kolegu Dudu. „Nie je to dobrý výsledok, ktorý sa, žiaľ, nepodarilo uhrať lepím spôsobom,“ pripustila Čaputová.

Čaputová: Jednota NATO je potrebná aj vzhľadom na vzťahy s Ruskom

„Pokiaľ ide o ambície Slovenskej republiky, myslím si, že pán eurokomisár Šefčovič by mal uspieť a byť – ak sa nemýlim – zástupcom pre energetiku, tak ako to bolo doposiaľ, prípadne s ďalšou agendou,“ uviedla prezidentka na margo podpredsedu Európskej komisie pre energetickú úniu Maroša Šefčoviča.

Čaputová návštevou Poľska uzatvára svoje nástupné turné po susedných partnerských krajinách Slovenska v skupine Vyšehradskej štvorky (V4).

Prezidentka SR svoju prvú návštevu Poľska od nástupu do úradu zakončí v pondelok neskôr popoludní a odcestuje na Slovensko.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky