Načo je nám prezident a aké sú jeho skutočné kompetencie
Zuzana Čaputová
Už 29. marca 2018 predstúpila Zuzana Čaputová (45 r.), advokátka a environmentálna aktivistka, pred voličov s ponukou prezidentskej kandidatúry. Čoskoro začala zbierať potrebný počet občianskych podpisov. Slovensko vtedy žilo najmä čerstvou témou tragickej vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Čaputová si ako hlavné heslá kampane vybrala slová „prezidentka pre spravodlivé Slovensko“ a „postavme sa zlu, spolu to dokážeme“.
Hrabko: Čaputová chce slušné Slovensko, Šefčovič zmierovať a Harabin prekvapiť
Zo začiatku ju podporovalo iba Progresívne Slovensko, politické hnutie, ktorého bola podpredsedníčkou (straníckej funkcie sa vzdala po výhre v prvom kole prezidentských volieb). Menší rozruch vyvolalo, keď jej ako liberálnej političke vyjadril podporu aj populárny bývalý trnavský arcibiskup Róbert Bezák.
V prieskumoch sa jej veľmi dlho nedarilo, získavala len jednociferné výsledky. Mnohí boli presvedčení, že má len na to, aby skopírovala podporu Progresívneho Slovenska, teda medzi štyrmi a ôsmimi percentami. Ostatní politici, ale aj médiá ju skôr podceňovali a vyzývali na odstúpenie.
Kompletné výsledky prvého kola. Na prezidentské voľby reagujú politici, aj odborníci.
Podľa Transparency International viedla Zuzana Čaputová najtransparentnejšiu kampaň spomedzi všetkých kandidátov. Financovala ju z časti z prostriedkov hnutia, prispeli jej viacerí spolustraníci vrátane predsedu Ivana Štefunka a podpredsedu Michala Trubana.
Zaujímavosťou je aj úspešnosť jej crowdfundingovej kampane, teda finančných príspevkov vyzbieraných od drobných prispievateľov. Napríklad ku koncu februára tvorili príspevky do 100€ až 19% všetkých jej zdrojov.
FOTO: Vymení raketoplán? Ivan Bella si obzeral jachty a karavány
Najväčší zlom v kampani Zuzany Čaputovej nastal v momente, keď sa v jej prospech vzdal dovtedajší dlhodobý favorit Róbert Mistrík. V tom čase ho už Čaputová vo viacerých prieskumoch verejnej mienky predbehla a ocitla sa na čele pelotónu. Voličov pravdepodobne oslovil najmä jej výkon v predvolebných debatách.
Volebná komisia potvrdila postup Z. Čaputovej a M. Šefčoviča do 2. kola
Zuzana Čaputová je predstaviteľkou umiernených liberálnych názorov, zároveň sa hlási ku kresťanským hodnotám ako láska k blížnemu a spravodlivosť. Podporili ju ďalšie opozičné strany vrátane Spolu-OD, SaS a OĽANO, ale aj široké spektrum osobností od katolíckeho kňaza a filozofa Tomáša Halíka, cez primátora Bratislavy Matúša Valla, prezidenta Andreja Kisku, až po herečky Zuzanu Fialovú a Zuzanu Mauréry.
Prezidentské voľby: Toto o nich píšu v zahraničí
Maroš Šefčovič
Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič (52 r.) vstúpil do kampane pomerne neskoro. Dlho sa polemizovalo o tom, koho vyšle vládna strana Smer-SD do boja o prezidentský palác. Skloňovalo sa najmä meno súčasného ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka. Šefčovič pôvodne bojoval o post spitzenkandidáta Strany európskych socialistov na predsedu Európskej komisie.
Avšak 18. januára 2018 predstúpil pred novinárov práve slovenský eurokomisár a spolu s manželkou Helenou oznámil, že prijal ponuku strany Smer a vstúpi do prezidentskej kampane ako nezávislý kandidát podporený poslaneckými podpismi tejto strany. Hlavným heslom jeho kampane bolo zo začiatku „vždy pre Slovensko“, neskôr sa na sociálnych sieťach i v televíznych debatách prezentoval aj ako „prezident pre silné Slovensko“.
Výhody v base? Bašternák sa chystá na presun
Okrem predstaviteľov Smeru vrátane predsedu Fica, premiéra Pellegriniho a ministra Lajčáka vyjadrili Šefčovičovu podporu aj europoslanec Eduard Kukan, diplomat Ján Kubiš, či chirurg profesor Juraj Pechan. Zároveň bol Šefčovič jediným kandidátom, ktorého si predstavitelia Katolíckej a Evanjelickej cirkvi pozvali na spoločné stretnutie. Od toho momentu sa Šefčovič snaží v kampani veľmi silne akcentovať svoju kresťanskú vieru.
Od momentu, kedy Šefčovič vstúpil do kampane, bol považovaný za jedného z favoritov. Ako eurokomisár má dobrú povesť. Na sociálnych sieťach sa prezentoval fotkami zo stretnutí so svetoznámymi osobnosťami – bývalým prezidentom USA Billom Clintonom, Usainom Boltom, Billom Gatesom, či Arnoldom Schwarzeneggrom.
Trapas u premiéra. Pre toto nebol Pellegrini naživo v diskusnej relácii
Transparency International vyhodnotilo Šefčovičovu kampaň ako tretiu najmenej transparentnú. Financuje ju najmä strana Smer-SD. Po boku predstaviteľov Smeru sa objavil aj na oslavách MDŽ.
Maroš Šefčovič je predstaviteľom proeurópskeho zmýšľania a sociálnej politiky. V kontraste s európskou frakciou socialistov však dnes akcentuje svoje konzervatívne kresťanské postoje. Základnou myšlienkou jeho kampane je najmä to, že ako skúsený diplomat by dokázal vykonávať funkciu reprezentanta Slovenska v zahraničí.
Knihy nestrácajú na popularite! Títo autori a žánre stále letia