Jednou vetou

Čaputová vymenovala Pčolinského za nového šéfa SIS

Zľava: Bývalý riaditeľ SIS Anton Šafárik, prezidentka SR Zuzana Čaputová a novovymenovaný riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský. Bratislava, 15. apríl 2020.
Prezidentka Zuzana Čaputová od nového šéfa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského očakáva, že bude hájiť politickú autonómiu a dôjde k posilneniu jej vonkajšej kontroly.

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes vymenovala Vladimíra Pčolinského (nom. Sme rodina) za nového šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS). Urobila tak na návrh vlády. Pčolinský vystriedal vo funkcii Antona Šafárika, ktorý bol šéfom SIS od leta 2016.

Tajná služba nemôže byť politicky zneužívaná

Už sa nikdy nesmie opakovať, že činnosť Slovenskej informačnej služby (SIS) bude slúžiť straníckym alebo politickým záujmom. Povedala to prezidentka Zuzana Čaputová pri príležitosti vymenovania nového riaditeľa SIS, ktorým sa stal nominant strany Sme rodina Vladimír Pčolinský.

Hlava štátu od nového šéfa SIS očakáva, že bude hájiť politickú autonómiu informačnej služby a dôjde k posilneniu vonkajšej kontroly SIS. Pčolinský vystriedal Antona Šafárika (nom. SNS), ktorý viedol tajnú službu štyri roky.

Nový riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimír Pčolinský. Bratislava, 15. apríl 2020. | Foto: SITA/Branislav Bibel

 

„V doterajšej histórii SIS sa objavili aj postupy a kroky, z ktorých bolo zrejmé, že jej činnosť bola ovplyvňovaná politicky a niekedy až stranícky, a to sa už nikdy nesmie zopakovať,“ zdôraznila prezidentka. Aby si mohla informačná služba plniť svoje poslanie, je podľa nej nevyhnuté, aby konala autonómne a striktne v duchu svojich zákonných oprávnení. „Budem od vás však očakávať osobnú autonómiu a samostatnosť, ktorou budete hájiť politickú nezávislosť informačnej služby, a to vo všetkých aspektoch, v ktorých informačná služba má a musí byť nezávislá,“ povedala.

Budú tajní informovať aj verejnosť?

Podľa Čaputovej je povinnosťou SIS, aby o získaných informáciách informovala vo svojich výročných správach a dávala konkrétne podnety orgánom činným v trestnom konaní. Taktiež si myslí, že by tajná služba mala primerane informovať aj občanov. Prezidentka to vysvetľuje tým, že aj SIS je nositeľom povinnosti poskytovať verejnosti informácie, ktoré nie sú chránené zákonom.

Očakáva, že príde k posilneniu vonkajšej kontroly informačnej služby. „Právomoci parlamentného výboru na kontrolu činnosti SIS sú iba formálne a neumožňujú meritórne preverenie toho, či služba vo svojej činnosti striktne dodržuje zákon. Tento stav nie je typický v právnom a demokratickom štáte,“ povedala s tým, že je najvyšší čas, aby v tomto smere došlo k náprave a očakáva spoluprácu vedenia SIS pri jej uskutočňovaní. „Slovenská republika potrebuje, aby jej informačná služba pracovala úspešne a efektívne. Aby bezpodmienečne dodržiavala zákon a neprekračovala svoje právomoci. Aby bola vo svojej činnosti nezávislá, ale nie z toho dôvodu, aby sa stala štátom v štáte, ale aby mohla čo najlepšie plniť svoje poslanie,“ uzavrela.

Slovensko malo v doterajšej histórii osem riaditeľov SIS. Dvakrát jej šéfoval Vladimír Mitro. Ďalej to boli Ivan Lexa, Jozef Magala, Karol Mitrík, Ladislav Pittner, Rudolf Žiak, Ján Valko a Anton Šafárik.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky