Jednou vetou

FOTO: Čaputová vymenovala zvyšných sudcov Ústavného súdu

Prezidentka SR Zuzana Čaputová

autorská koláž hlavne.sk, Facebook ZČ

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vo štvrtok vymenovala zvyšných sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR. Sú nimi Libor Duľa, Ladislav Duditš, Peter Straka, Miloš Maďar, Martin Vernarský a Rastislav Kaššák. Prezidentka o tom informovala po menovaní šiestich nových ústavných sudcov.

Otrasné svedectvo Nicholsonovej

aktualizované: 11:17

Ústavný súd SR už nielen uznášaniaschopný, ale aj plne obsadený. Môže pracovať tak, ako to stanovuje Ústava SR. Vyhlásila to prezidentka a poznamenala, že menovaní z jej pohľadu najviac spĺňajú všetky kritéria.

Medializované informácie o Jankovskej sú nesmierne závažné, vyhlásila Čaputová

„Pri výbere ústavných sudcov som dôkladne zvažovala a posudzovala schopnosti každého z kandidátov, ktorých mi predložila Národná rada SR. Zvažovala som splnenie odborných a osobnostných predpokladov, k čomu výrazne prispel hlavne nový inštitút verejného vypočutia. Veľmi dôležité bolo aj kritérium osobnej integrity, zohľadňujúc informácie zo všetkých verejne dostupných a mne známych zdrojov. Prihliadala som tiež na hlasy, ktoré získali jednotliví kandidáti od poslancov Národnej rady,“ skonštatovala prezidentka.

Verím, že noví sudcovia prispejú k dôvere v súdnu moc, povedala prezidentka

Čaputová verí, že noví ústavní sudcovia prispejú k spravodlivosti a dôvere v súdnu moc. Pri menovaní nových sudcov pripomenula aj excesy sudcov a zdôraznila, že spoločnosť potrebuje dôverovať tomu, že sudcovský stav sa sám dokáže s týmito excesmi vyrovnať. Občanov žiada, aby pri volaní po spravodlivosti boli aj oni spravodliví.

Čaputová podporuje zámer NKÚ zriadiť parlamentný kontrolný výbor

„Prípad sudcov podozrivých z ovplyvňovania rozsudkov je natoľko závažný, že dobré meno a dôveryhodnosť súdnictva sa už nedá obhájiť ani obnoviť mlčaním alebo predstieraním, že sa nič vážneho nestalo. Ak sa potvrdia podozrenia, o ktorých v posledných dňoch čítame, bude to dôkaz najväčšieho zlyhania, aké sa v justícii môže vyskytnúť. Zároveň to bude jasná výzva pre súdnu moc na jej sebauzdravenie. Túto príležitosť nesmieme premárniť,“ vyhlásila prezidentka.

Povinnosťou štátnych orgánov, ministerstva spravodlivosti, polície, prokuratúry a súdov, vrátane Ústavného súdu, je podľa Čaputovej konať tak, aby nevznikla ani najmenšia pochybnosť, že ústavný princíp rovnosti pred zákonom platí bez výnimky pre každého. Prezidentka chce veriť, že ústavní sudcovia svojimi rozhodnutiami a svojím príkladom prispejú k tomu, aby spravodlivosť na Slovensku získala dôveryhodnejšiu tvár.

V prípade zadržaných mobilov bolo začaté trestné stíhanie

„O to viac, že práve vy, sudcovia, ako jediní máte možnosť nastaviť justícii zrkadlo bez toho, aby vás ktokoľvek mohol obviniť, že zasahujete do jej nezávislosti. Aj od vašich rozhodnutí závisí, či Slovenská republika bude štátom zvrchovaným, demokratickým a právnym,“ doplnila hlava štátu.

Prezidentka chápe, že s pribúdajúcimi správami o ovplyvňovaní sudcov, prokurátorov a policajtov majú ľudia veľa dôvodov na sklamanie, ale žiada ich, aby pri volaní po spravodlivosti boli aj oni spravodliví. „Aby sme zlyhania jednotlivcov neprenášali na celý justičný stav. Aby sme rozlišovali, nezovšeobecňovali a ak sa dá, dôverovali. Samozrejme, je pritom nevyhnutné, aby pokračovalo objasnenie všetkých podozrení a spravodlivosť zvíťazila. Posledné mesiace ma utvrdzujú, že sme v tomto na dobrej ceste,“ uzavrela.

Danko a Pellegrini vítajú, že Ústavný súd je už v kompletnom zložení

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) a premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) vítajú, že Ústavný súd SR je už v kompletnom zložení. Povedali to po tom, ako prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenovala zvyšných ústavných sudcov, ktorí chýbali na Ústavnom súde.

„Som rád, že Ústavný súd už je kompletne funkčný, že má kompletné zloženie sudcov, že sa dá bojovať so všetkými podaniami, rozhodnúť o nich a že nehrozia žiadne prieťahy, ktoré by ohrozovali ľudí,“ vyhlásil Danko. Verí v objektívnu nestrannosť sudcov, ktorých prezidentke ponúkla národná rada.

OĽaNO vyzýva vládu, aby už len „kúrila a svietila“, kritizuje nákupy Sakovej

Pellegrini je rád, že sa ukončila dlhá sága neúspešných volieb. „Od dnes je Ústavný súd kompletný a tak je to správne. V demokratickej spoločnosti musí ustanovizeň, ktorá má bdieť nad dodržiavaním pravidiel a zákonov v krajine, byť kompletná,“ doplnil predseda vlády.

Gál: Výber sudcov je dobrý, dúfa, že sa odrazí aj na rozhodovacej činnosti ÚS

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) považuje výber sudcov, ktorých vybrala prezidentka, za dobrý a dúfa, že sa to odrazí aj na rozhodovacej činnosti Ústavného súdu.

Výber považuje za „z každého súdka troška“, vzhľadom na to, že boli vybraní advokáti, sudcovia aj ľudia z akademickej obce.

Pellegrini súhlasí s potrebou očistenia sudcovského stavu

K dlhému procesu výberu kandidátov v Národnej rade SR uviedol, že bol ťažký. „Predsa len ide o najvyšší post v ústavnom systéme, čo sa týka sudcov,“ dodal Gál.

Slovenská komora exekútorov oceňuje uzavretie procesu výberu sudcov ÚS

Slovenská komora exekútorov oceňuje uzavretie procesu výberu sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR. Uviedla, že v deviatke nových sudcov, vymenovaných tohto roka, sú traja nominanti komory. TASR o tom informovala hovorkyňa Slovenskej komory exekútorov Stanislava Kolesárová.

„Ústavný súd vnímame ako kľúčový prvok slovenského právneho systému, ktorého neoddeliteľnou súčasťou sú aj súdni exekútori. Oceňujeme, že sa konečne podarilo skompletizovať zloženie Ústavného súdu, ktorý si tak môže plniť všetky svoje úlohy,“ uviedol prezident Slovenskej komory exekútorov Miroslav Paller.

Komisia Súdnej rady si pozve sudcov, ktorým mali byť zaistené telefóny

Medzi deviatimi novými sudcami, vymenovanými tohto roka prezidentom Andrejom Kiskom a prezidentkou Zuzanou Čaputovou, sú traja nominanti komory – Peter Molnár, Ladislav Duditš a Ľuboš Szigeti, ktorý od apríla tohto roka pôsobí aj vo funkcii podpredsedu Ústavného súdu. Medzi kandidátmi zvolenými Národnou radou (NR) SR bol aj štvrtý nominant komory Marek Tomašovič.

Slovenská komora exekútorov tvrdí, že pristúpila k procesu výberu sudcov Ústavného súdu s maximálnou zodpovednosťou. „Vlani v novembri nás spolu so zástupcami iných právnických profesií prijal vtedajší prezident Kiska a apeloval na čo najkvalitnejšiu ponuku uchádzačov o posty sudcov Ústavného súdu. Výber poslancov NR SR a následne prezidenta i prezidentky vnímame ako potvrdenie toho, že sme ponúkli kvalitných kandidátov z hľadiska odbornej zdatnosti i morálnej spôsobilosti. Verím, že všetci noví sudcovia, vrátane troch nominantov komory, budú prínosom pre budovanie právneho štátu,“ uzavrel Paller.

Jankovská by podľa Mosta-Híd nemala vykonávať sudcovské povinnosti

Na Ústavnom súde SR sa vo februári uvoľnilo deväť sudcovských miest, Ústavný súd tak chvíľu fungoval s iba štyrmi sudcami. Parlament mal zvoliť 18 kandidátov, z ktorých mala hlava štátu vymenovať deviatich sudcov.

Plénum vyberalo kandidátov na niekoľko pokusov počas viacerých mesiacov. Finálny počet poslanci dovolili v piatej voľbe na septembrovej schôdzi parlamentu. Niekoľko sudcov vymenoval už predchádzajúci prezident Andrej Kiska, predsedom súdu sa stal Ivan Fiačan. Po vymenovaní zvyšných sudcov prezidentkou Čaputovou už má Ústavný súd všetkých 13 sudcov a je tak plne funkčný.

 

Máte pre nás zaujímavý tip? Napíšte na redakcia@hlavne.sk

alebo zavolajte na číslo 0910 554 995

Pridajte sa k nám na Facebooku – Nájdete nás TU

Môže vás zaujímať

Väzobne stíhaná Monika J. sa vzdala funkcie sudkyne