Jednou vetou

Čaputovú čaká dôležitý inauguračný prejav. Týmto sa môže inšpirovať!

Aké boli príhovory prezidentov Rudolfa Schustera, Michala Kováča, Ivana Gašparoviča a dosluhujúceho prezidenta Andreja Kisku? Dočítate sa v našom článku

autorská koláž hlavne.sk, TASR, Facebook PK

V sobotu 15. júna 2019 sa novou hlavou štátu oficiálne stane prezidentka Zuzana Čaputová. Bude v poradí piatou obyvateľkou Grasalkovičovho paláca v dejinách samostatnej Slovenskej republiky. Počas svojej inaugurácie už tradične prednesie inauguračný prejav. V čom ju môžu inšpirovať príhovory jej predchodcov?

Týchto berie do paláca. Zuzana Čaputová predstavila prvých ľudí z tímu

Zuzana Čaputová bude onedlho nielen zvolenou, ale aj úradujúcou prezidentkou Slovenskej republiky. Vo svojom inauguračnom prejave predstaví občanom štýl, ktorým bude vykonávať svoj úrad. Vytýči hlavné témy, spôsob komunikácie, ktorý sme už mali možnosť spoznať aj v kampani, no zároveň sa pokúsi osloviť aj tých občanov, ktorí vo voľbách volili Štefana Hrabina, Bélu Bugára, Maroša Šefčoviča či Mariana Kotlebu.

Čaputová vs. Šefčovič: Takéto boli ich kampane, podporovatelia a hodnoty!

V histórii existuje päť inauguračných prejavov, ktorými sa môže inšpirovať, respektíve, z ktorých sa môže poučiť. Takéto boli príhovory prezidentov Michala Kováča, Rudolfa Schustera, Ivana Gašparoviča (2004 aj 2009) a dosluhujúceho prezidenta Andreja Kisku.

Ambasádorkou životného prostredia 2019 sa stala Čaputová

Michal Kováč, 2. marca 1993 – Starý národ, mladý štát

Prvý prezident samostatnej Slovenskej republiky Michal Kováč sa pokúsil o skutočne štátotvorný príhovor. Odvolával sa na bohaté dejiny slovenského národa, na Pribinu, Rastislava, Svätopluka, Cyrila a Metoda, Bernoláka, štúrovcov, Moyzesa, Kuzmányho, Štefánika, Hlinku a Rázusa. Veľmi racionálne zhodnotil komplikovanú cestu k modernej republike, ktorá Slovákov čakala. Neštítil sa pomenovať najväčšie problémy s ňou spojené.

Pred 26 rokmi zvolili poslanci NR SR za prvého prezidenta SR Michala Kováča

„Všetci sme povolaní na to, aby sme premenili naše Slovensko na krajinu hospodárskej prosperity, duchovného bohatstva, na krajinu, v ktorej žijú pokojní, mierumilovní a šťastní ľudia. V tom nech nám Pán Boh pomáha.“

Budaj: Za Mečiarove amnestie zodpovedá súdny a vyšetrovací mechanizmus

Rudolf Schuster, 15. júna 1999 – EÚ, NATO a Slovensko

Pán prezident Schuster predniesol počas svojej inaugurácie veľmi krátky a pragmatický príhovor. Vyzdvihol priateľstvo medzi národmi a nutnosť vstupu Slovenska do štruktúr Európskej únie a Severoatlantickej aliancie. Svojím spôsobom šlo o nadčasový príhovor, ktorý tým či oným spôsobom platí dodnes.

Schuster: Problém pravicového extrémizmu je treba nazvať pravým menom

„Politiku neutrality alebo špecifickej slovenskej cesty považujem za nereálnu. Jej propagovanie (presadzovanie) odvádza pozornosť od riešenia súčasných nahromadených a neriešených problémov v oblasti zdravotníctva, školstva a sociálneho zabezpečenia. Preto by aj vláda mala sústrediť svoje úsilie práve do tejto oblasti a nadväzne postupne riešiť všetky naznačené problémy.“

Bývalý prezident SR Rudolf Schuster sa dožil 85 rokov

Ivan Gašparovič, 15. júna 2004 – Čas nečaká

Prezident Gašparovič prízvukoval významnosť vstupu Slovenska do Európskej únie a NATO. Okrem toho posunul svojím príhovorom dôraz najmä na témy morálky a etiky. Vyzýval politikov, aby dovolili občanov vstupovať do ich svedomí a aby sa nechali formovať potrebami bežných ľudí.

Inaugurácia Čaputovej: Kto z neúspešných kandidátov príde a kto bude slávnosť ignorovať?

„Vážení spoluobčania. Sme uponáhľaní, uzavretí a nevšímaví. Aj preto chcem zdôrazniť – buďme ľudia! Buďme ľudskí ľudia! Nie stroje, chladné mašiny bez rozumu a citu. A nepovyšujme sa. Ponížených je stále priveľa. Komplikuje to vzťahy vo svete, komplikuje to aj vzťahy u nás doma. Slovenské ľudové príslovie hovorí: každá palica má dva konce. Dodávam: aj tá žobrácka. Čo s ňou? Znižujeme nezamestnanosť, odbúravajme neistotu a strach z toho, čo bude zajtra, pozajtra. Pomáhajme ľuďom žiť! Čakajú to od nás.“

Gašparovič vracal zákony najmä Radičovej. Kiska výrazne zaostáva

Ivan Gašparovič, 15. júna 2009 – Svet v kríze

V roku 2009 sa stal Ivan Gašparovič jediným prezidentom SR inaugurovaným na druhé funkčné obdobie. Jeho druhý prejav bol omnoho pragmatickejší, ostrejšie vymedzený (dalo by sa povedať politickejší) a strohejší. Veľkú časť venoval vypuknutej ekonomickej kríze, ktorá ťažko dopadla na ani nie dvadsaťročné Slovensko.

Gašparovič: Nový prezident bude musieť vedieť hľadať kompromisy

„Cieľom a povinnosťou nášho štátu a spoločnosti – v súlade s politikou Európskej únie – je posilňovanie ochrany ľudských práv, právnej a zmluvnej čistoty ekonomického prostredia. Model štátu a spoločnosti, ktorý má takto jasne určené všeľudské hodnoty, upevňuje základy občianskej spoločnosti, právneho a sociálneho štátu. Takéto usporiadanie modernej európskej spoločnosti je nanajvýš legitímne. A pre mňa sa dnešným dňom stáva opätovne záväzné – aj vo funkcii prezidenta.“

Gašparovič sa na tradičnom obede prezidentov pýtal Kisku na voľbu ústavných sudcov

Pellegrini je pripravený radiť Čaputovej, ak by mala záujem

Andrej Kiska, 15. júna 2014 – Ľahostajnosť môžeme poraziť

Prezident Kiska predstúpil pred občanov s pomerne idealistickým inauguračným príhovorom. Túžil totižto po konštruktívnej spolupráci s parlamentom a vládou. Vyzdvihoval dôležitosť toho, že je prvým apolitickým a nestraníckym prezidentom. Možno najdôležitejšou súčasťou jeho príhovoru bola výzva, aby ľudia, ktorým nie je ľahostajná situácia v krajine, vstupovali do verejnej sféry, vstupovali do politiky a menili Slovensko.

Exkluzívne foto: Tajné stretnutie Kisku s hlavným organizátorom protestov

„Stoja pred nami mnohé výzvy, ale máme všetky predpoklady na to, aby sme ich s hrdosťou zvládli. Slovensko je malá krajina. Ale je to krásna krajina s pracovitými, schopnými a talentovanými ľuďmi. A preto sa výziev nemusíme báť, naopak, môžu nám pomôcť ísť dopredu. Môžu nám pomôcť, aby sa z nášho Slovenska stala krajina, akú si všetci želáme.

Volebný model: Aké preferencie zaznamenáva Kiskova strana?

Krajina, kde má právo na slušný život každý občan, kde korupciu odsudzujú ľudia rovnako ako krádež, z ktorej mladí ľudia nebudú chcieť odísť, ale naopak, ktorá bude priťahovať vzdelaných a talentovaných ľudí, krajina, ktorá je ekonomicky úspešná a sociálne spravodlivá, krajina, kde slušnosť a morálka nie je len slovom, ale skutočnou hodnotou spoločnosti. Takému Slovensku chcem pomáhať.“

Zuzana Čaputová navštívi ako prezidentka Českú republiku 20. júna

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky