Jednou vetou

Času na rozhodnutie o nových stíhačkách sme už mali dosť, tvrdí Ondrejcsák

Štátny tajomník ministerstva obrany Róbert Ondrejcsák.

foto: TASR

On sám pritom nechce uprednostňovať ani stíhacie lietadlá F-16, ani gripeny.

Predlžovanie závislosti od Ruska nie je v súlade s proeurópskou a proatlantickou orientáciou Slovenska. Času na rozhodnutie sme už mali dosť.

V reakcii na požiadavku Ministerstva obrany (MO) SR, ktoré chce posunúť rozhodnutie o nových stíhačkách na budúci rok to pre TASR uviedol štátny tajomník MO SR Róbert Ondrejcsák (nominant Mosta–Híd).

Konečné rozhodnutie

„Dôležité je, aby sme sa už konečne rozhodli, myslím, že čas na to bol dostatočný a to, že sa to odloží, znamená, že sa predĺži zmluva s Ruskom a ja sa s tým ako odborník neviem stotožniť,“ reagoval Ondrejcsák pre TASR.

On sám pritom nechce uprednostňovať ani stíhacie lietadlá F-16, ani gripeny. „Hovorím o tých dvoch lietadlách ako o potencionálnej náhrade migov. Závisí to od ceny aj technického vybavenia,“ doplnil.

Odloženie rozhodnutia

RTVS v pondelňajších televíznych správach informoval, že minister obrany Peter Gajdoš (nominant SNS) chce odložiť rozhodnutie o nákupe nových stíhačiek na budúci rok a o odklad termínu oficiálne požiadal vládu. Podľa televízie pôvodne sľúbil do konca septembra prísť s návrhom, aké stroje nahradia letku MiG-29. Minister chce prijať rozhodnutie po schválení plánu dlhodobého rozvoja ozbrojených síl na budúci rok.

S kritikou štátneho tajomníka ministerstva obrany Róberta Ondrejcsáka, že odkladanie nákupu stíhačiek znamená predĺženie závislosti od Ruska a je v rozpore s európskou a proatlantickou orientáciou Slovenska, sa stotožňuje aj strana SaS.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky