Jednou vetou

Celoslovenská kampaň Deti nepočkajú potrvá do septembrového zasadnutia rady

Ilustračné foto

TASR

Celoslovenská kampaň s názvom Deti nepočkajú, ktorej iniciátorom je občianska iniciatíva Kvalitné školstvo, potrvá od tohto týždňa až do septembrového zasadnutia Národnej rady (NR) SR. Jej cieľom je prebudiť záujem verejnosti, najmä však rodičov o tému ďalšieho vývoja školstva na Slovensku.

„Názov kampane je prvým bodom Memoranda o transformácii slovenského školstva, ktoré bolo sformulované v spolupráci so všetkými účastníkmi okrúhleho stola v Poprade 12. júna za účasti dvoch fínskych expertov na zavádzanie inovácii do školstva – Pasiho Silandera a Pasiho Mattilu,“ informovala TASR zakladateľka iniciatívy Kvalitné školstvo Daniela Čorbová.

Názov podľa nej „apeluje na potrebu vytvoriť rýchly, efektívny a garantovaný proces zavádzania inovácií na Slovensku, aby deti neskončili školu skôr, ako dôjde ku skutočnej zmene školského programu.“

Čítajte viac: Na Slovensku vznikne akreditačná agentúra pre vysoké školstvo

Iniciatíva vyzýva školy, aby sa žiaci počas posledného školského týždňa zapojili do kampane. Tie môžu vytvoriť básne, piesne, texty, ale aj fotky, videá a obrázky. Výtvory budú následne zverejnené na webovej stránke iniciatívy, ale aj na sociálnych sieťach.

Logom kampane je lipový list so srdcom v slovenskej bielo-modro-červenej farbe. „Lipa predstavuje symbol ľudových zhromaždení, Slovenska, potrebného liečenia témy školstva na Slovensku. Tvar lipového listu je zdôraznený zopakovaním jeho podoby v tvare srdca. Ústredným bodom kampane je totiž dieťa vychovávané a vzdelávané na Slovensku s láskou,“ doplnila Čorbová.

Prečítajte si tiež: Povinná predškolská dochádzka pomôže podľa Ravasza zlepšiť integráciu

Kampaň bude prebiehať počas celého leta. Koniec je naplánovaný na september, kedy by mala v NR SR začať prebiehať diskusia o novej školskej legislatíve. „Podľa aktuálneho stavu bude kampaň pravdepodobne pokračovať pod názvom niektorého z ďalších bodov Memoranda o transformácii slovenského školstva po vzájomnej diskusii všetkých zapojených organizácií,“ uviedla Čorbová. Ako doplnila, jednou z pripravovaných aktivít je v prípade centralistických snáh zo strany štátnych orgánov i hromadné vysádzanie líp na školských pozemkoch na prelome októbra a novembra. Prvú lipu členovia iniciatívy vysadili v pondelok (25.6.) v Bratislave v blízkosti Úradu vlády SR.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky