Jednou vetou

Český dom v Bratislave má byť v úplnom centre mesta, existuje už reálny projekt

Na návštevu Slovenska pricestoval prezident Českej republiky Miloš Zeman. Počas nej sa vo Vysokých Tatrách stretol vo štvrtok 4. apríla 2018 so slovenským prezidentom Andrejom Kiskom aj premiérom Petrom Pellegrinim

foto: TASR

Pre zriadenie Českého domu v Bratislave je už vybraný konkrétny objekt v úplnom centre Bratislavy. Pre TASR to uviedol Vladimír Skalský, predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí (SZSZ) a riaditeľ Slovenského domu v Prahe. Práve vlastník Slovenského domu v Prahe - Slovensko-český klub pomáha pri príprave a realizácii zámeru.

„S projektom sa už oboznámili i prezident ČR Miloš Zeman, rovnako tak na českom a podľa mojich informácií i na slovenskom ministerstve zahraničných vecí,“ uviedol Skalský. Prezradil, že Český dom v Bratislave má byť súčasťou väčšieho objektu v úplnom centre slovenskej metropoly, zriadenie kultúrno-spoločenskej inštitúcie si taktiež bude vyžadovať i rozsiahlu rekonštrukciu objektu.

Vo finálnej podobe má isť o väčší priestor ako poskytuje Slovenský dom v Prahe na Soukenickej ulici v blízkosti známej Prašnej brány a Námestia Republiky. „Aj z tohto dôvodu by mala byť podpora českej strany na realizáciu inštitúcie vyššia ako slovenský príspevok, ktorý by mal byť porovnateľný s príspevkom českej strany pri kreovaní Slovenského domu v Prahe (približne 9,6 milióna českých korún),“ uviedol Skalský.

Časový harmonogram realizácie si odhadnúť netrúfol. Verí však, že práce sa začnú už v tomto roku. „Bolo by to veľmi symbolické, ak by sa aspoň základný kameň položil v tomto, na dôležité výročia česko-slovenskej histórie bohatom roku,“ uviedol. Slovo budú mať podľa neho i pamiatkari. Verí však, že otvorený by Český dom v Bratislave mohol byť na konci roku 2019.

Skalský ocenil úsilie, ktoré projektu venuje český prezident Miloš Zeman. Ten o Českom dome v Bratislave hovoril i po dnešnom rokovaní so slovenským náprotivkom Andrejom Kiskom vo Vysokých Tatrách, v rámci svojej oficiálnej návštevy Slovenska. Absenciu tejto inštitúcie označil za posledný česko-slovenský problém a deklaroval, že jeho riešeniu bude venovať v prípade potreby celých päť rokov svojho funkčného obdobia.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky