Jednou vetou

Čestné občianstvo Banskej Štiavnice udelia Miroslavovi Čížovi a Emílii Vášáryovej

Emília Vášaryová, Miroslva Číž sa stanú čestnými občanmi Banskej Štiavnice.

Foto: archívne, TASR

Na zoznam čestných občanov Banskej Štiavnice už čoskoro pribudnú ďalšie dve mená – poslanec Národnej rady (NR) SR Miroslav Číž a herečka Emília Vášáryová.

Čestné občianstvo im odovzdajú na slávnostnom zasadnutí mestského zastupiteľstva (MsZ). Konať sa bude počas mestských slávností Salamandrové dni, ktoré budú tento rok v dňoch od 7. do 9. septembra.

Na Čížov podnet zasadal v meste výbor NR SR

Návrh na udelenie občianstva Miroslavovi Čížovi podala primátorka Nadežda Babiaková. Číž je podľa nej dlhodobo nápomocný mestu pri riešení významných strategických a rozvojových úloh súvisiacich s pamiatkovou obnovou a so stabilizáciou inštitúcií v meste.

Dobré meno mesta šíri nielen doma, ale aj v zahraničí. K Banskej Štiavnici má dlhodobo vrúcny vzťah.

Z jeho iniciatívy sa napríklad v roku 1996 konalo prvé výjazdové zasadnutie výboru NR SR pre verejnú správu v Banskej Štiavnici a prvýkrát sa začalo riešiť osobitné financovanie pamiatkovej obnovy zo štátneho rozpočtu pre Banskú Štiavnicu.

Herečkin úprimný vzťah k mestu

Čestné občianstvo udelia za šírenie dobrého mena mesta na Slovensku i v zahraničí a tiež pri príležitosti životného jubilea aj divadelnej a filmovej herečke, dlhoročnej členke Slovenského národného divadla a vysokoškolskej pedagogičke Emílii Vášáryovej.

Podľa poslanca MsZ Juraja Čabáka, ktorý ocenenie navrhol, Vášáryová vždy zdôrazňovala a zdôrazňuje svoj úprimný vzťah k mestu, čoho dôkazom sú mnohé kultúrne a spoločenské podujatia, ktoré osobne podporila alebo prevzala nad nimi záštitu.

Môže vás zaujímať

Mestské kúpalisko v Poltári tento rok neotvoria