Jednou vetou

Cez Silvestra volajú ľudia na linku 155 najčastejšie pre alkohol a pyrotechniku

Ilustračné foto

foto: TASR

Alkohol a úrazy, spôsobené zábavnou pyrotechnikou, patria každoročne počas Silvestra a Nového roka k častým dôvodom volaní na tiesňovú linku 155. Informovala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Alena Krčová.

Počas minuloročného Silvestra museli podľa jej slov záchranári zasahovať až v 45 prípadoch ťažkej intoxikácie alkoholom. Ošetrili 17 opitých detí, najmladšie malo len 13 rokov. „Najmä u detí pritom môže mať otrava alkoholom až fatálne následky. Majú citlivejší organizmus, a v prípade neposkytnutia pomoci im hrozia rôzne zdravotné komplikácie, v krajnom prípade udusenie zvratkami,“ varovala Krčová.

MOTO: Ako prežiť Silvester v psej koži?

V dôsledku neodbornej manipulácie so zábavnou pyrotechnikou sa na prelome minuloročného Silvestra a nového roka zranilo 50 pacientov. „Najviac v Žilinskom kraji, kde záchranári ošetrili šesť osôb, najmenej v Bratislavskom, kde sa zranili dve osoby. Pacienti utrpeli najmä popáleniny a úrazy rúk, ale aj vážne poranenia očí a sluchu. Medzi pacientmi bolo osem detí, z ktorých dve utrpeli devastačné poranenia prstov na rukách. Vybuchli im petardy v rukách,“ zhrnula Krčová.

Ak si nechceme pri vítaní nového roka ublížiť, treba podľa jej slov pri odpaľovaní zábavnej pyrotechniky dodržiavať bezpečnostné opatrenia. K tým základným patrí: používať len overenú, nepoškodenú a certifikovanú pyrotechniku s návodom na použitie, nie takú, čo už zlyhala, alebo je vyrobená podomácky. „Doslova hazardovaním so životom je odpaľovať pyrotechniku pod vplyvom alkoholu či drog, a netreba zabúdať ani na to, že deťom pyrotechnika do rúk zásadne nepatrí,“ uzavrela Krčová.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky