Jednou vetou

Chce byť vôbec Fico ústavným sudcom?

Pavel Haulík a Robert Fico

autorská koláž hlavne.sk, TASR, archív

Tvrdé slová na expremiéra! Politológ a sociológ Pavel Haulík tvrdí, že šance Roberta Fica stať sa ústavným sudcom sú doslova mizerné. Celé dianie okolo jeho kandidatúry považuje za nafúknutú bublinu. Haulík je presvedčený, že Fico ústavným sudcom nebude a v podstate len skúša možnosti!

Exkluzívny rozhovor: Duckého som nezabil; odkazuje z Ukrajiny muž obvinený z vraždy

O kandidatúre Roberta Fica sa špekulovalo mesiace predtým ako na post ústavného sudcu podpredseda NR SR Martin Glváč reálne nominoval. Scenáre boli, že má dohodu s prezidentom Andrejom Kiskom, z ktorej však po smrti Jána Kuciaka a vyostrením vzťahov medzi Smer-SD a Kanceláriou prezidenta zišlo.

Prezidentov poradca Ján Mazák ešte nedávno v komentári špekuloval, že Roberta Fica môže vymenovať za ústavného sudcu predseda NR SR Andrej Danko, na ktorého prejdú kompetencie prezidenta, keď Andrej Kiska odíde z postu a nový prezident ešte vymenovaný nebude.

Dankov záhadný výlet do Prahy. Nikto o ňom nechce hovoriť podrobnosti

Medzitým sa týždeň riešila dĺžka právnej praxe Roberta Fica. Menovanie deviatich sudcov ústavného súdu sa zmenilo na otázku jediného kandidáta na tento post.  „Myslím si, že toto je problém, ktorý je nafúknutý a úplne zbytočný. Buď má Robert Fico dohodnutý postup, ako by sa sudcom mohol stať, ale myslím, že nemá a tým pádom je celý problém umelý. Ak aj prejde cez parlament, kto donúti prezidenta, aby ho vymenoval?,“ spýtal sa pre hlavne.sk politológ Pavel Haulík.

Voľby prezidenta? Čistá lotéria, čakajú nás horúce mesiace

Pravda je, že Robert Fico sa neunúval odísť z postu predsedu najsilnejšej strany a nechal si akoby otvorené zadné dvere pre prípad, že neuspeje.

„Ono vôbec je otázne, čo vlastne tým sledoval. Či išlo naozaj o to, že si chce zabezpečiť 12 rokov po politickej kariére, alebo tam bol úplne iný motív. Šanca, že sa Robertovi Ficovi podarí stať ústavným sudcom, je blízka nule,“ uviedol svoju tvrdú prognózu politológ P. Haulík. Blízka nule? „To, že sa Robert Fico nedostane na ústavný súd je viac ako isté,“ trvá P. Haulík na svojom. O čo teda vlastne v prípade kandidatúry Roberta Fica môže podľa neho ísť?

Finálová pätnástka: Jeden z nich bude po marci novým prezidentom.

„Motívov môže byť veľa. Len na ilustráciu, keďže skutočný motív nepoznám: problém napríklad zatieňuje celú kampaň pred prezidentskými voľbami. Akoby o mesiac neboli voľby, ale kľúčové je, či osoba Roberta Fica bude ústavným sudcom. Za istých okolností si viem predstaviť, že to môže byť orientované týmto smerom, že v médiách nie je priestor, aby sa venovali trebárs kandidátovi, ktorého podporuje SMER-SD. A tých možností je oveľa viac,“ uviedol Pavel Haulík.

V každom prípade podľa politológa Fico ponúkol opozícii šancu, ako sa ho v úvodzovkách zbaviť. „Keď mu post ústavného sudcu neprejde, on bude opäť v parlamentných voľbách lídrom politickej strany a skomplikuje situáciu. Ak by opozícia uvažovala pragmaticky, tak pristúpi na jeho kandidatúru,“ myslí si politológ Haulík.

Všetkých ťahala za nos. Alena Zsuzsová vábila svoje obete na cudzie fotografie!

 

 

Môže vás zaujímať

Kiskove obvinenie zrazu nie je žiadnym problémom pre budúcu koalíciu