Jednou vetou

Chcel predať ojazdené auto: Mohol prísť o stovky eur!

Ako komunikuje autobazár s klientom? Dočítate sa v našom článku nižšie

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Predávanie ojazdeného vozidla niektorí ľudia riešia na vlastnú päsť ponúkaním známym, či už na sociálnych sieťach alebo stránkach online bazárov. Mnoho ľudí sa však spolieha na obchodníkov s ojazdenými vozidlami. Takýto predaj však môže dopadnúť, ako by ste vôbec nečakali.

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Tomáš sa rozhodol, že by chcel zistiť hodnotu svojho auta a predať ho cez známu spoločnosť, ktorá sa zaoberá obchodovaním s ojazdenými vozidlami. Po príchode na pobočku spoločnosti bolo jeho auto bez problémov skontrolované, potom však podľa jeho slov prišlo k doslova zvláštnym praktikám zo strany zamestnancov spoločnosti.

Dovolenka na splátky: Koľko ľudí si ju berie a čo je pri nej nebezpečné?

„Chcel som vyskúšať ohodnotiť a predať auto v tejto prevádzke. Po príchode o 18.tej hodine a skúšobnej jazde dvaja zamestnanci začali kontrolovať moje auto rôznymi prístrojmi. Po obhliadke vošli do kancelárie a asi po hodine „vyjednávania“ mi oznámili sumu 2 300 eur,“ hovorí Tomáš v statuse, ktorý zverejnil na svojom Facebooku.

So sumou, ktorú mu oznámili zamestnanci spoločnosti však nesúhlasil, nakoľko bola o 700 eur nižšia ako suma, za ktorú mal v pláne predať svoje auto.

FOTO: Trpia kvôli porušovaniu zákona. Primátor Bratislavy Vallo odkazuje toto

„Po dlhšej prednáške z mojej strany som im napokon povedal, že pod 3 000 eur nejdem. Tak zase vošiel už iba jeden do kancelárie a asi po hodine čakania prišiel znovu ku mne a oznámil mi sumu 2700€,“ tvrdí Tomáš, ktorý zamestnancom opäť vysvetlil, že so sumou tri tisícky za svoje vozidlo nebude súhlasiť. Zamestnanec sa preto opäť na hodinu vrátil do kancelárie.

Hľadáte ubytovanie na dovolenku? Na toto upozorňuje polícia, aj portály!

„O 20 tej hodine konečne prišiel so sumou 2 999 eur + 49 eur poplatok za tú vstupnú kontrolu, a cenu ktorej majú vraj aj na stránke uvedenú a musí byť uhradená vždy. O poplatku som na začiatku nebol oboznámený a ani som nič nepodpísal, napriek tomu odo mňa poplatok vyžadovali,“ vysvetlil Tomáš, ktorý sa po únavných hodinách čakania rozhodol s danou ponukou súhlasiť.

Dankov 30 metrový stožiar? V minulosti boli podobné pokusy. Toto odkazuje historik

Po dohodnutí na sume 2999 eur plus nečakaný poplatok 49 eur za kontrolu vozidla mal Tomáš podpísať Preberací protokol, pri detailnom prečítaní však svoje rozhodnutie zmenil. „Po dohode o cene vozidla mi chceli dať podpísať „Preberací protokol“ uvedený v prílohe podnetu. Prečítal som všetky papiere, čo mi dali a zhodnotil som, že od všetkého odstupujem,“ doplnil Tomáš.

FOTOGALÉRIA ( kliknite na miniatúry ):

Chcel si užiť luxus: Jeho plány sa zmenili na nočnú moru

Presvedčil ho dodatok v zmluve, podľa ktorého dohodnutá suma 2999 eur nie je konečnou kúpnou sumou, jedná sa iba o orientačnú cenu, ktorá sa má ustáliť na základe dohody a v závislosti od skutočného zisteného technického a právneho stavu vozidla – vozidlo však ale kontrolované bolo a to ešte pred tým, ako bola dohoda uzatvorená.

Tomášovi sa nepozdával ani dodatok hovoriaci o prípade, že by nedošlo k uzatvoreniu kúpnej zmluvy z akýchkoľvek dôvodov na jeho strane – v takomto prípade by totiž musel spoločnosti zaplatiť storno poplatok vo výške 10% z predbežnej sumy, a to do 10 dní po pôvodne stanovenom termíne kúpnej zmluvy.

Oslovili sme preto spoločnosť, ktorú Tomáš navštívil a k prípadu sa vyjadrila aj Slovenská obchodná inšpekcia (SOI ).

Riaditeľ RZP o Sanitkovom tendri: Naozaj sanitky nemohli byť lacnejšie?

Predajca s ojazdenými vozidlami: Nedohodli sme sa, je to bežné

Spoločnosť, s ktorou mal Tomáš negatívnu skúsenosť sa voči obvineniam ohradila. „Tento prípad sme už prešetrili a dospeli sme k záveru, že nedošlo k pochybeniu. Vykupujeme stovky vozidiel denne a môže sa stať, že sa so zákazníkom nedohodneme, napríklad kvôli cene. To je bežná súčasť akéhokoľvek obchodu, vysvetlila hovorkyňa spoločnosti, Jarmila Jurdáková, ktorá vysvetlila aj storno poplatok uvedený v zmluvnom dodatku.

Kaliňákov Parlament regiónov naberá na podpore. Pridávajú sa aj tieto strany

„Pokiaľ sa s klientom dohodneme na výkupe vozidla a klient podpíše výkupnú zmluvu, ihneď začneme s úkonmi, na ktoré musíme vynaložiť finančné prostriedky: preverenie automobilu kvôli nájazdu km, poškodenie v minulosti atď. Nasleduje čistenie vozidla, fotografovanie vozidla, príprava inzerátu pre inzertné servery, prípadné drobné opravy,“ informovali nás z autobazára. Pokiaľ by klient chcel v tejto fáze od zmluvy odstúpiť, vynaložené náklady by pre spoločnosť znamenali stratu. Preto výkupná zmluva pre taký prípad obsahuje ustanovenie o sankcii vo výške 10 % z výkupnej ceny.

Budúca Kiskova strana: Podávame podnet na NKÚ za toto!

SOI: Ide o trestný čin?

„Bez ohľadu na typ uzatvorenej zmluvy (zmlúv), Vami opísané konanie môže mať charakter nátlaku, ktorý je trestným činom,“ hovorí hovorkyňa Slovenskej obchodnej inšpekcie, Danuša Krkošková. „Skutková podstata nátlaku (§ 192 ods. 1 Trestného zákona) znie: „Kto iného núti, aby niečo konal, opomenul alebo trpel, zneužívajúc jeho hmotnú núdzu alebo naliehavú nemajetkovú potrebu, alebo tieseň vyvolanú jeho nepriaznivými osobnými pomermi, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.“,“ vysvetlila Krkošková.

Koniec kolobežkám? Posvietila si na ne legislatíva

V prípade, že sa preto stretnete s jednaním, ktoré by mohlo mať charakter nátlaku, treba sa obrátiť na orgány činné v trestnom konaní, keďže SOI sa takýmito prípadmi nezaoberá. „Je potrebné poznamenať, že predávajúci musí predložiť dôkazy, preukazujúce, že zo strany kupujúceho, prípadne sprostredkovateľa boli tieto praktiky skutočne uplatnené s cieľom spôsobiť mu majetkovú ujmu,“ doplnila v rozhovore pre hlavne.sk Danuša Krkošková.

FOTO: Europarlament má nového predsedu. Charizmou si však hlasy nezískal

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky