Jednou vetou

Chorých je stále menej, chorobnosť na akútne respiračné ochorenia klesla

Ilustračné foto

fotokoláž: hlavné.sk

V 12. kalendárnom týždni nahlásili 1 615 ochorení na chrípku a chrípke podobné ochorenia.

Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO) klesla v tomto týždni na Slovensku v porovnaní s predchádzajúcim o 35,7 percenta. Lekári nahlásili celkovo 27 008 chorých. Agentúru SITA o tom informovali pracovníci Odboru epidemiológie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Nitrianskom kraji, najnižšiu v Trančianskom kraji. Respiračnými ochoreniami najčastejšie trpeli deti do päť rokov. Komplikácie lekári zaznamenali u 546 osôb, čo predstavuje dve percentá zo všetkých ARO. Medzi najčastejšie komplikácie patrili sinusitídy (286). Ostatné komplikácie predstavovali pneumónie (131) a otitídy (129).

Lekári v 12. kalendárnom týždni nahlásili aj 1 615 ochorení na chrípku a chrípke podobné ochorenia, čo predstavuje 5,9 percenta z celkového počtu hlásených ARO. Chorobnosť v porovnaní s predchádzajúcim týždňom klesla o 60 percent. Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Trnavskom kraji, najnižšiu v Košickom kraji. Na chrípku najviac ochoreli deti do päť rokov.

Na Slovensku sa tento týždeň vyskytol aj jeden prípad prípad ťažkého akútneho respiračného ochorenia SARI u 56-ročného muža z Trnavského kraja. Od začiatku chrípkovej sezóny 2019/2020 bolo hlásených 27 prípadov SARI, z nich šesť chorých zomrelo.

Môže vás zaujímať

R. Raši: Niekoľko dôkazov o klamstvách pani Remišovej