Chrípková epidémia: Minister zdravotníctva Drucker radí, ako sa chrániť (video)

Tomáš Drucker

Foto: hlavne.sk

Chrípkové obdobie vrcholí a mnoho ľudí namiesto príjemne stráveného dňa preleží v posteli s teplotou a plným nosom. Redakcia Hlavné.sk oslovila ministra zdravotníctva Tomáša Druckera ako sa on sám bráni proti takémuto vírusovému ochoreniu a čo odporúča.

Raz chladno, inokedy teplejšie. V poslednom období nás počasie poriadne skúša. Ešte pred týždňom sa na niektorých územiach Slovenska ručička teplomera šplhala až na hranicu 18. stupňov Celzia nad nulou, no dnes je tomu úplne inak a trápi nás výrazné ochladenie. Aj toto môže byť jeden z aspektov, ako preležať niekoľko dní doma pod perinou. V Európe narastá počet chrípkových prípadov.

Od začiatku roka Európu trápi vážna chrípková epidémia, zvaná aj ako ,,austrálska chrípka“. Práve táto choroba, ktorá sa valí i na nás zabila už vyše 100 ľudí prevažne v Anglicku a Francúzsku. Našťastie potvrdený prípad takéhoto vírusu sa zatiaľ na Slovensku nepotvrdil, no výskyt chrípkových ochorení posledne týždne narastá. V Dolnom Kubíne dokonca zatvorili pre chrípkovú epidémiu päť z deviatich materských škôl a 41 školských zariadení zavrelo svoje brány v uplynulom týždni v Trnavskom kraji.

Čo radí lekárka proti chrípke?

,,Najlepší spôsob ako predísť chrípke je očkovaním v pred chrípkovom období, čiže na začiatku októbra. Ak chrípka prepukne v nejakej oblasti, tak sa vyhýbať miestam kde sa zhromažďuje veľa ľudí.“ radí všeobecná lekárka Etela Janeková s tým, že najlepším liekom je ostať doma, nechodiť do práce a vyležať ju. Takáto liečba by mala trvať maximálne tri dni. ,,Ak trvá dlhšie, ako tri dni a príznaky sa zhoršujú, treba navštíviť lekára,“ dodáva Janeková.

Medzi najčastejšie príznaky chrípkového vírusu patrí nádcha a zvýšená teplota. Redakcií Hlavné.sk sa podarilo osloviť ministra zdravotníctva Tomáša Druckera počas stredajšieho zasadnutia vlády na Úrade vlády SR a opýtať sa ho, či je proti chrípke zaočkovaný a jeho recept ako sa najlepšie chrániť pred chrípkou.

Ako sa chránite pred chrípkou?

Loading ... Loading ...

Môže vás zaujímať

Kalavská sa rozhodla, podá demisiu