Jednou vetou

Chystajú bič na mimovládky: Zverejnia kto za nimi stojí a kto ich financuje

Denisa Saková a George Soros

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Po USA, Izreali, Rusku a Maďarsku by mala verejnosť aj na Slovensku poznať pozadie mimovládnych organizácií, predovšetkým ich financovanie zo zahraničia.

Pozrite sa aké bude mať Slovensko stíhačky

Mimovládne organizácie často pomáhajú tam, kde to nerobí štát a preto majú nezastupiteľnú úlohu v občianskej spoločnosti. Dokážu však významne ovplyvňovať verejnú mienku, niektoré štáty sa preto chránia voči takým organizáciám, cez ktoré chcú cudzie štáty zasahovať do ich vnútorných záležitostí.

TOTO MUSÍTE VIDIEŤ: Bratia v tričku v Izraeli

Mimovládky na Slovensku nemajú povinnosť zverejňovať, kto za nimi stojí ani svojich darcov, ich pozadie tak verejnosť nepozná, niektoré však financovanie a darcov dobrovoľne zverejňujú.

Už v septembri plánuje ministerka vnútra Denisa Saková predložiť návrh zákona o registri mimovládnych organizácií, ktorý by mal zahŕňať aj legislatívny rámec ich pôsobenia a financovania.

Kto vyrobil trapas na Bugárovej 60-tke a kto hasil situáciu?

Na Slovensku napríklad svetovo úspešná spoločnosť Esset, ovládaná Slovákmi finančne podporuje mimovládnu organizáciu Zastavme korupciu, ktorá odhaľuje korupčné prípady a prostredie na Slovensku. Predstavitelia Essetu sa zároveň aj politicky angažujú pri podpore Miroslava Beblavého, alebo Progresívneho Slovenska, v ktorom z Essetu figuruje z Anton Zajac.

Požiadavku zverejňovať financovanie mimovládok oznámil expremiér Robert Fico ešte v apríli tohto roka. Ten v čase protestov o vražde novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky vyhlásil, že sa treba pýtať, či za protestami nestojí George Soros. Ten je v Maďarsku aj u nás najväčším terčom kritiky niektorých politikov vládnej koalície, ktorí ho obviňujú zo zasahovania do politického diania na Slovensku.

Cestujete do Chorvátska? Takéto máte možnosti

V krajinách, ktoré majú financovanie mimovládok legislatívne upravene majú obavy najmä zo zahraničných subjektov. V USA sú organizácie financované zo zahraničia označované – zahraničný agent, v Izraeli musia zverejňovať zdroje príjmov, ak viac ako polovicu ich rozpočtu, alebo viac ako 50 – tisíc eur tvoria peniaze zo zahraničia. Na Slovensku je predmetom kritiky najmä nadácia Georga Sorosa, Open Found Society

Andrej Danko na Pohode. V tejto forme by ste ho vôbec nečakali

Môže vás zaujímať

KORONAVÍRUS NA SLOVENSKU: Veľká pomoc pre všetkých lekárov