Číž je v kauze Glance House nevinný „Kočnerovská chobotnica pokračuje ďalej,“ povedal

Polyfunkčný dom Glance House

autorská koláž hlavne.sk, tvnoviny.sk

Konečne po ôsmich rokoch padol definitívny rozsudok! Krajský súd v Bratislave dnes oslobodil Róberta Číža, čím v odvolacom konaní potvrdil januárový rozsudok súdu nižšieho stupňa. Odvolanie prokurátorky Márie Trstenskej súd zamietol. Prípad ale nie je skončený úplne, na prejednanie sa vracia obžaloba z krivého obvinenia.

Pridajte sa k nám na facebooku – nájdete nás TU

Predseda odvolacieho senátu, Peter Šamko prehlásil, že: „Krajský súd zistil že na Okresnom súde neprišlo k takým chybám, ktoré by ovplyvnili vyhlásenie výroku. Prokurátorka neuniesla dôkazné bremeno vo veci preukázania viny obžalovaných manželov Čížovcov,“ vyjadril sa P. Šamko.

Na prejednanie sudca vrátil krivé svedectvo, keď podľa Číža mala jeho spoločníčka Jana Šlachtová podpísať dokument v deň, keď bola odcestovaná na inom kontinente. Podľa jeho advokáta D. Lipšica sa Číž len pomýlil.

Adept na post špeciálneho prokurátora SR Šanta: Toto ho spája s Bašternákom

Prokurátorka Mária Trstenská, ani obhajcovia R. Číža, Daniel Lipšic a Vladimír Mitro vo svojich záverečných návrhoch nič nedoplnili. Obžalovaný však pred súdom povedal, že: „Necítim sa vinný. Celé toto konanie považujem za účelové v zmysle prekryť snahu okradnutia mojej rodiny,“. Zároveň pripomenul prokurátorke, že by mala zastupovať záujem štátu a nie M. Kočnera. Tým okrem iného narážal na to, ako sa prokurátorka kontroverzného podnikateľa v minulosti zastávala na pojednávaniach na Okresnom súde II. v Bratislave, za čo ju aj sudca Roman Farkaš napomínal.

Po vyhlásení rozsudku mali zúčastnení podľa vlastných slov zmiešané pocity. Prokurátorka M. Trstenská nechcela rozsudok špeciálne komentovať, na otázku, či ju rozsudok sklamal odpovedala: „Nie, je konečný…,“.

K rozsudku sa vyjadril aj obžalovaný R. Číž: „Na jednej strane som rád, že sa konečne skončila kauza Glance House, ale verdikt odznel, a to, čo bude ešte nasledovať, tak mi je úplne jasné, že táto Kočnerovská chobotnica pokračuje ďalej“. Ďalej dodal, že rozsah rozsudku spočíva v tom, že sa ukončí zaistenie špeciálnej prokuratúry na majetok, ktorý je v konkurze.

„V úplne nezmyselnej veci ma budú naďalej stíhať a ťahať po súdoch. Keďže na budúci týždeň majú byť ďalšie pojednávania, tak to bude smerovať k tomu, aby podaktorí ľudia mohli dokončiť svoju krádež. Byty sú ešte stále v konkurze, ktorý zinscenoval Kočner so svojím partnerom, čo je absolútne vykonštruované,“ vyjadril sa R. Číž.

Novinára Rýpala dali zavraždiť rovnakí ľudia ako Kuciaka – tvrdí svedok

Daniel Lipšic, ako jeden z obhajcov obžalovaného, je presvedčený, že by pred súdom mali stáť úplne iné osoby. „Celé vyšetrovanie bolo zmanipulované. Myslím si, že vyšetrovatelia konali v prospech organizovanej skupiny, ktorá aj v iných prípadoch, ako je napríklad kauza Technopol, sa snaží podnikateľov pripravovať o ich majetok,“ reagoval D. Lipšic. V prípade krivého obvinenia si D. Lipšic myslí, že ide skôr o technickú vec.

Čo bude s bytovkou sa vzhľadom na uvedené ešte nevie!

Ako to prebiehalo v minulosti?

Sudca Roman Farkaš, konštatoval, že sa prokuratúre nepodarilo preukázať to, že trestný skutok sa stal tak, ako uvádza obžaloba. Čížovci podľa tvrdenia prokuratúry chceli podvodom získať firmu pre svoj prospech.

Vlastnícke vzťahy týkajúc sa firmy CDI, ktorej sa súdny spor týkal, zostali aj naďalej nevyjasnené. Voči vtedajšiemu rozsudku sa prokuratúra odvolala. Dnes sa kauza sčasti vyjasnila.

Komu ležal Dobšinský z RTVS najviac v žalúdku?

Zo začiatku sa boj o bytovku vnímal ako nevinný spor dvoch pôvodných partnerov v podnikaní, neskôr sa v celej veci začal objavovať aj Marián Kočner. Podstata sporu spočíva v tom, že obžalovaný R. Číž a jeho bývalá spoločníčka Jana Šlachtová, ktorá pôsobila aj ako účtovníčka sa obviňujú z toho, že druhá strana sa chcela podvodom dostať k firme Glance House aj k bytovke.

J. Šlachtová sa dlhodobo pozná s M. Kočnerom a sama vystupuje v niektorých prípadoch týkajúc sa daní a nehnuteľností na Donovaloch.

Kvôli bytovke Glance House, ktorá sa nachádza v Bernolákove, prebiehali aj iné súdne konania. Napríklad bol stíhaný aj bývalý šéf seneckého katastra Igor Svitek, ktorý nezákonne previedol pozemky, ktoré patrili bytovke na firmy blízke M. Kočnerovi. Súd ale Svitekovo stíhanie zastavil, nakoľko Svitek konal vtedy na príkaz vtedajšieho generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, ten je mimochodom  kamarát M. Kočnera z vojny. D. Trnku kvôli tomuto disciplinárka generálnej prokuratúry potrestala dvakrát odňatím funkcie prokurátora, pri odvolaniach D. Trnka uspel.

Môže vás zaujímať

Polícia pri nahrávke Trnku s Kočnerom nepochybila, hovorí výbor