Jednou vetou

Mikiho návrat do politiky? Expremiér Dzurinda na káve so šéfom KDH

Mikuláš Dzurinda (vľavo) a Alojz Hlina

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Pristihli sme ich! Bývalý premiér a predseda SDKÚ-DS Mikuláša Dzurinda sa stretol pred pár dňami v istom bratislavskom hoteli s predsedom KDH Alojzom Hlinom. V kuloároch sa už dlhšie šíri, že Dzurinda, ktorý sa vytratil zo slovenskej politiky má poškuľovať nad návratom na scénu. Vieme o čom sa rozprával s predsedom KDH v kaviarni.

VIDEO: Ministerka Kalavská zverejní detaily k sanitkám

„Dnes je tá doba taká dynamická, že človek nikdy nevie… Ale nebolo to, čestné slovo, predmetom debaty,“ reagoval predseda KDH Alojz Hlina na otázku hlavne.sk, či riešili s Mikulášom Dzurindom jeho návrat na domácu politickú scénu.  Podľa Hlinu preberali eurovoľby.

FOTO: Načapali sme ju. Pozrite sa, kam si odbehla ministerka vnútra Saková

„Pán Dzurinda je šéfom Martens centra, čo je vlastne nadácia Európskej ľudovej strany a my sme sa rozprávali, aké podporné akcie plánuje toto centrum práve s eurovoľbami. V tomto kontexte sme sa bavili,“ objasnil nám schôdzku s niekdajším premiérom mierne zaskočený A. Hlina.

Vieme prečo Čaputová vyhodila ochrankára

Mimochodom kandidátku KDH do eurovolieb vedie Ivan Štefanec, niekdajší podpredseda Dzurindovej SDKÚ. Štefanec tak nahradil Záborskú, ktorá hájila farby KDH v Bruseli od roku 2004. Po nezhodách s Hlinom začiatkom roka od kresťanských demokratov odišla.

FOTO: Poľovačka na voličov? Anna Záborská si odbehla z Bruselu do Bratislavy

Mikuláš Dzurinda na telefonáty ani sms od hlavne.sk neodpovedal. O tom, že by sa rád vrátil do politiky nie je žiadna novinka. Pred časom sa v kuloároch šepkalo, že po návrate z Ukrajiny, kde robil poradcu prezidentovi Petrovi Porošenkovi, by dokonca spolu s jeho dlhoročnou dvojkou z SDKÚ – s exministrom Ivanom Miklošom možno založili novú stranu. Mikloš zhodou okolností tiež pôsobí posledné roky na Ukrajine ako ekonomický poradca premiéra Volodymyra Hrojsmana.

Minulý rok sa v médiách prevalili tajné schôdzky Dzurindu a Mikloša s prezidentom Andrejom Kiskom, ktorému vyprší mandát v polovici júna a mal ich údajne lákať do svojho pripravovaného politického projektu. Ani to však nateraz nie je isté, keďže Kiska chce detaily a mená osobností, ktoré na spoluprácu prikývli, verejnosti predstaviť až po opustení prezidentského paláca.

Zverejniť dôvody ochrany, či nie? Ficova ochranka rozhádala politikov, aj bezpečnostných expertov

Expremiér Mikuláš Dzurinda je od roku 2013 prezidentom Centra pre európske štúdie (CES), čo je think-tank Európskej ľudovej strany (EPP), funguje od roku 2007. CES sa podieľa na príprave programov EPP a politických dokumentov, organizuje semináre a školenia o politikách EÚ a procese európskej integrácie.

ODPORÚČAME: Zamestnal na úrade zadĺženého kamaráta?

Dvojnásobný predseda vlády pôsobil naposledy ako minister zahraničných vecí vo vláde Ivety Radičovej, do apríla 2012. Do v júna 2014 bol Dzurinda za SDKÚ poslancom parlamentu, kedy s Ivanom Miklošom zo strany vystúpili a do konca volebného obdobia pôsobili ako nezávislí. Po voľbách 2016 sa z domácej politiky obaja vytratili. Ich mená sa v minulosti objavili aj pri korupčnej kauze Gorila.

Máte pre nás tip? Pošlite nám e-mail na redakcia@hlavne.sk

alebo zavolajte na číslo 0910 554 995

 

Môže vás zaujímať

Tohoročné oslavy 76. výročia SNP budú sprevádzať prísne opatrenia