Jednou vetou

Čo spája Číža, Ftáčnika a talianských podnikateľov na Slovensku?

Čo majú spoločné poslanec Miroslav Číž, bývalý starostova Petržalky Milan Ftáčnik a talianski podnikatelia Vadalovci? (hlavné.sk)
V utorok večer zverejnil portál aktuality.sk posledný článok nebohého novinára Jána Kuciaka, na ktorom spolupracoval s českým centrom pre investigatívnu žurnalistiku Investigace.cz, talianskou novinárskou organizáciou (IRPI) a organizáciou, ktorá sa zaoberá korupciou aj organizovaným zločinom (OCCRP). Článok je o údajných prepojeniach talianskej zločineckej skupiny Ndrangheta na Slovensku. Čo s tým má podpredseda smeráckeho klubu Miroslav Číž a bývalý starosta Petržalky Milan Ftáčnik?

Viaceré denníky a vydavateľstvá na Slovensku zdieľajú posledný článok zavraždeného investigatívneho novinára Jána Kuciaka. Článok bol o poslednej práci na ktorej pred svojou smrťou pracoval a odhaľuje prepojenia talianskej zločineckej skupiny na Slovensku.

V dlhých textoch je viackrát spomínané meno Antonino Vadala. Ten má byť jedným z hlavných členov podnikavých Talianov na našom území, ktorí dlhé roky majú čerpať eurofondy, kšeftujú s bytmi a spájajú ich s protizákonnými obchodmi. Čo viacerých šokovalo, títo ľudia majú mať podľa Kuciakovho článku prepojenia na vládne špičky.

Antonino Vadala a Miroslav Číž?

Redakcia hlavné.sk si všimla, že medzi priateľmi Antonina Vadalu na známej sociálnej sieti figuruje i meno podpredsedu smeráckeho klubu Miroslava Číža. ,,Mám tam asi 1.000 ľudí. O žiadnom Vadalovi som nepočul a nič neviem,“ povedal nám Číž na otázku, či pozná kontroverzného talianského podnikateľa, keď ho má medzi priateľmi.

O Kuciakovi som doteraz nepočul

,,Priznám sa, že do včera som ani o Kuciakovi nepočul a o žiadnom Vadalovi tiež. Sú to hanebnosti a je to nezmysel! Nikdy v živote som nekomunikoval s týmto človekom, „ pokračuje Číž, ktorý je s Antoninom na sociálnej sieti priateľ.

Pozor koho si pridávate!

,,Nepoznám 90% ľudí, ktorý sa mi tam prihlásia. Pokiaľ ma niekto požiada o priateľstvo, automaticky to schválim. Je to pre mňa neuveriteľné, kam to všetko smeruje,“ dodáva na záver Číž, ktorý dodal, že si bude dávať pozor na to, koho si pridáva na svoj profil na sociálnej sieti.

Medzi priateľmi Antonina Vadalu na sociálnej sieti je i podpredseda smerackeho klubu Miroslav Číž.

Číž nebol jediný!

V poslednom článku Jána Kuciaka sa nespomína len meno Antonino Vadala, ale rovnako aj Nino Vadala, ktorý verejne podporuje stranu Smer. Prepojenia medzi oboma menami sú značné.  Na sociálnej sieti je medzi týmito dvoma menami prepojenie a podobne ako pri Antoninovi  aj pri Ninovi sa našla spojitosť so slovenským politikom.

Milan Ftáčnik bol v roku 2006 starostom Mestskej časti Bratislava – Petržalka a neskôr v 2010 zasa primátorom Bratislavy. Kuciak v článku uvádza i daňové špekulácie s tromi bytmi v Petržalke, kde mal Vadala zarobiť na vratke DPH.

Až včera som zistil kto je Vadala

,,Ja som si teraz čítal veci v novinách, takže viem kto to asi je. Viem to ale akurát tak od včera,“ prezradil nám Ftáčnik na zaujímavé priateľstvo na sociálnej sieti rovnako, ako má i Miroslav Číž.

Ako na seba natrafili

,,Pridal som si ho zrejme v rámci kampane, kde som sa snažil získavať čo najviac priateľov na facebooku a nepreveroval som si kto je kto. Nemám s ním absolútne žiaden kontakt, neviem, kto to je a nikdy som ho nevidel,“ dodáva Ftáčnik na záver.

Medzi priateľmi Nina Vadalu figuruje i Antonino Vadala, ale aj bývalý starosta Petržalky a primátor Bratislavy Milan Ftáčnik.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky