Jednou vetou

Colníci zaistili na východe Slovenska cigarety pašované v nákladnom vlaku

Ilustračné foto

Foto: TASR

Kontraband s viac ako 240.000 kusmi cigariet rôznych značiek pašovaných v nákladnom vlaku zaistili colníci na východe Slovenska. Všetky boli balené v spotrebiteľských baleniach bez platnej kontrolnej známky. "Únik na spotrebnej dani predstavuje viac ako 23.700 eur," informovala v utorok TASR hovorkyňa Colného úradu Košice Katarína Daňková.

Colníkov s podozrením na pašerákov zalarmovali policajti. „V areáli prekládky železnej rudy potom chytili osoby vyberajúce veľké balíky z nákladného vlaku. Vďaka rýchlemu zásahu sa podarilo jedného ukrajinského občana zadržať priamo na mieste. Ďalší dvaja boli vypátraní za pomoci služobného psa, a to napriek ich pokusu o útek,“ uviedla Daňková.

V blízkosti miesta, kde došlo k zadržaniu troch občanov Ukrajiny, sa na dvoch miestach nachádzalo 12 veľkých čiernych igelitových balíkov. V nich bola zabalená časť cigariet. Colný úrad Košice následne už aj v súčinnosti s Kriminálnym úradom finančnej správy zistil, že vo vagónoch vlaku, z ktorého traja Ukrajinci vynášali cigarety, sa nachádzajú ďalšie čierne igelitové balíky. Celkovo ich našli 18.

Colníci z Prešova zistili u taxikárov viacero porušení zákona

Vyšetrovateľ Kriminálneho úradu finančnej správy vzniesol voči trom občanom Ukrajiny obvinenie pre trestný čin porušenia predpisov o štátnych technických opatreniach na označenie tovaru a podal návrh na ich vzatie do väzby. V tomto prípade súd rozhodol v tzv. super rýchlom konaní a zadržaným Ukrajincom uložil trest vyhostenia a zákazu pobytu na území SR, konštatovala Daňková.

Podobný „úlovok“ sa colníkom a kriminalistom z Košíc podaril aj minulý rok v júli. Vtedy išlo o desiatky tisíc nelegálnych cigariet, ktoré štyria pašeráci ukryli taktiež do nákladného vlaku. Colný úrad preto upozorňuje, že nákladná doprava smerom z Ukrajiny sa podrobne kontroluje a pred takýmto konaním vystríha.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky