Jednou vetou

Colnícke psy odhalili minulý rok skoro 1,5 milióna pašovaných cigariet a drog v hodnote viac ako 50 000 eur

Ilustračné foto

TASR

Psovodi slovenských colníkov so svojimi služobnými psami v minulom roku vykonali takmer 13 000 kontrol a ich psy boli vysoko oceňované na rôznych medzinárodných súťažiach. TASR o tom informovala hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková.

„Psovodi so služobnými psami vykonali takmer 13 000 kontrol. Colnícke psy už tradične vynikali najmä pri odhaľovaní špeciálne vybudovaných úkrytov v dopravných prostriedkoch, ktoré slúžia na nelegálnu prepravu cigariet. Najvýraznejšie úspechy pri tejto komodite dosahovali psovodi na hraničných priechodoch s Ukrajinou. Obdiv si určite zaslúžia všetci psovodi na východnej hranici, so služobnými psami na detekciu tabaku asistovali alebo priamo odhalili v uplynulom roku pri 356 záchytoch celkovo až 1 489 039 kusov tabakových výrobkov a 21 kilogramov tabaku. Okrem tradičných skrýš boli cigarety objavené v pneumatikách automobilov, v nádržiach, zamaskované v prevážanom tovare, na osobách, ale aj v podvozkoch nákladných vlakov,“ uviedla Macíková.

Halucinogénna látka v samolepkách

„Psovodi so psami na detekciu drog v minulom roku zaznamenali 56 pozitívnych prípadov odhalenia drog v celkovom množstve 16 170 gramov od mäkkých drog až po tie najtvrdšie. Zaujímavý bol napríklad záchyt päť litrov ketamínu, ktorý sa zneužíva ako syntetická droga. Na čiernom trhu by mal hodnotu takmer 50 000 eur. Ďalšou zaujímavou drogou bola halucinogénna látka LSD. Colníci ju objavili v listovej zásielke vo forme samolepiek s detskými motívmi,“ objasnila hovorkyňa.

Úspešní na súťažiach psovodov

Podľa jej slov psy sa zúčastnili na viacerých európskych medzirezortných a medzinárodných súťažiach vo výkone služobnej kynológie.

„Naši psovodi boli v uplynulom roku mimoriadne úspešní, dokázali zúročiť dlhoročné skúsenosti z výcviku a praktického výkonu. Na týchto šampionátoch zvíťazili alebo získali popredné miesta. Za zmienku stoja Majstrovstvá finančnej správy vo vyhľadávaní tabaku a drog, kde si sily merajú viaceré zložky z rôznych krajín, ako Slovensko, Česko, Rakúsko, Maďarsko,“ dodala Macíková.

Môže vás zaujímať

Čaputová v stredu vymenuje chýbajúceho sudcu Ústavného súdu SR