Jednou vetou

Cséfalvayová kvôli ruskému útoku a reakcii EÚ zvoláva zasadnutie

Poslankyňa Katarína Cséfalvayová

Foto: TASR

V súvislosti s ruským útokom vo Veľkej Británii a reakciou štátov EÚ zvoláva predsedníčka parlamentného zahraničného výboru Katarína Cséfalvayová (Most-Híd) jeho zasadnutie. Mala by tam odznieť informácia Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v prípade použitia zakázanej chemickej látky novičok na pôde Európskej únie. TASR o tom informovala Cséfalvayová.

„Slovensko sa nemôže tváriť, že sa nás závažný útok na pôde EÚ netýka. Britská premiérka Theresa Mayová označila tento útok za drzý a bezohľadný a jasne ho spojila s agresívnym správaním Ruskej federácie voči Európe a ďalším krajinám v ruskom susedstve,“ uviedla Cséfalvayová.

Chce vedieť, prečo sa Slovenská republika nepripojila k väčšine krajín EÚ, ktoré pristúpili k vyhosteniu ruských diplomatov. „K dnešnému dňu tak urobilo už 18 krajín. Rusko dlhodobo destabilizuje svoje susedstvo a myslím, že k ráznejším krokom v súvislosti s Ruskou federáciou malo prísť zo strany našej diplomacie už vtedy, keď Putinove vedenie Ruska v rozpore s medzinárodným právom anektovalo Krym, spustilo konflikt na východe Ukrajiny, alebo keď nad Donbasom došlo k zostreleniu malajzijského lietadla MH17. Ako som už viackrát povedala, Rusku treba dôrazne ukázať, že existuje červená čiara, ktorej prekročenie má svoje následky,“ dodala Cséfalvayová.

Odcitovala časť programového vyhlásenia vlády SR, podľa ktorého „národno-štátnym záujmom krajiny je jednoznačná kontinuita v proeurópskej a proatlantickej orientácii Slovenskej republiky, založená na širokej politickej zhode.“ To podľa nej znamená, že Slovenská republika bude zdieľať hodnoty Európskej únie a zároveň bude solidárna s krajinami, ktorých suverenita alebo záujmy budú porušené zo strany akéhokoľvek agresora alebo narušiteľa. „Nehovoriac o tom, ak na území našich spojencov v EÚ alebo NATO dôjde k použitiu jedovatého plynu za účelom spáchania vraždy, pričom podozrivým je štát,“ dodala Cséfalvayová.

Môže vás zaujímať

Video, ktoré má kompromitovať Kisku, stále vyšetruje polícia