Jednou vetou

Cséfalvayová: Nedovoľme, aby obraz o V4 určoval Orbán

Poslankyňa Katarína Cséfalvayová

Foto: TASR

Slovensko by malo svoje predsedníctvo vo Vyšehradskej štvorke (V4) využiť na to, aby V4 viac priblížilo Európe. Myslí si to predsedníčka Zahraničného výboru Národnej rady (NR) SR Katarína Cséfalvayová (Most-Híd).

„Má to význam hlavne v súčasnosti, keď vidíme v niektorých krajinách V4 isté odstredivé tendencie. Nedovoľme, aby obraz o V4 určoval Viktor Orbán,“ povedala pre TASR.

Silnú Európu chce slovenské predsedníctvo vo V4 budovať cez dopravu a investície

Za najdôležitejšiu prioritu Cséfalvayová považuje presadzovanie silnej Európy. Slovensko by podľa nej malo otvárať proeurópske témy, v ktorých sa Európska únia potrebuje viac spájať. Podľa programu predsedníctva sa pod prioritou silná Európa skrýva napríklad presadzovanie spoločného postoja pri schvaľovaní viacročného rozpočtu EÚ, spolupráca v oblasti investícií alebo prepájanie hlavných miest V4 a Viedne.

Cséfalvayová považuje V4 za platformu, v ktorej môže Slovensko hľadať spojencov a prostredníctvom nich presadzovať svoje záujmy v rámci EÚ. „Dôležité ale je, aby sme pri presadzovaní svojich záujmov nešli na hranu vyhlásení a činov, ktoré ohrozujú funkčnosť a piliere, na ktorých bola EÚ založená. To by sme si mali uvedomiť najmä ako štáty, ktoré sú už 14 rokov čistým príjemcom,“ konštatovala. Zdôraznila tiež, že V4 nemôže nahrádzať EÚ ani sa nad ňu stavať.

Slovensko sa predsedníctva vo V4 ujme v nedeľu 1. júla, zoskupeniu bude predsedať piatykrát. Program predsedníctva je postavený na troch prioritách – silná Európa, bezpečné prostredie a inteligentné riešenia.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky