Jednou vetou

Čudné praktiky pri posielaní sudcov do dôchodku

Prezident SR Andrej Kiska

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Cítia sa dotknutí! Niektorí bývalí sudcovia, ktorých prezident zbavil sudcovského stavu vzhľadom na vek, sa cítia dotknutí. Prečo oni áno a iní nie? Zákon neplatí pre všetkých rovnako? Zdá sa, že nie. Prezident odvolal vo štvrtok z funkcie 12 sudcov, kritériá na odvolanie spĺňalo ďaleko viac sudcov, ale tí vo funkciách ostali. Ako je to možné?

My to vieme! Ako prežíva proces roka hlavný obžalovaný P. Rusko?

„49 rokov som pracovala pre justíciu. A potom bez slovka vďaky, len oznámením z Kancelárie prezidenta SR predsedníčke súdu, som sudkyňou prestala byť. Môj odvolací dekrét podpísaný prezidentom mi pošta dodnes nedoručila,“ cíti sa dotknuto dnes už bývalá bratislavská sudkyňa Helena Kožíková, ktorú prezident Andrej Kiska odvolal z funkcie vzhľadom na vek už dávnejšie. „Pozrite sa, som stále aktívna, mozog mi funguje, len som sa nepohybovala v správnej spoločnosti, také sú tu zákony,“ hovorí so sklamaním v hlase exsudkyňa a zároveň naráža na to, že viacerí sudcovia prekročili vek, kedy ich možno odvolať, ale vo funkciách stále sú.

FOTO: Peteraj si doprial novú hračku. Teraz to len bude hobby!

Prezident Andrej Kiska odvolal vo štvrtok z funkcie spomínaných 12 sudcov, vyberal na  základe Zoznamov, ktoré mu predložila Súdna rada SR. Zákon totiž umožňuje prezidentovi odvolať sudcu staršieho ako 65 rokov. Môže ho odvolať, ale nemusí. A tu je kameň úrazu dotknutosti viacerých. Vyberá si prezident, vyberá si Súdna rada…

Súdna rada predloží prezidentovi zoznam sudcov, ktorých sama vyberie. Väčšina členov Súdnej rady musí súhlasiť s tým, aby sudcu odvolali. „Pri rozhodovaní sa súdna rada riadi predovšetkým nálezom pléna Ústavného súdu SR, kde je upravená možnosť predložiť a nie povinnosť predložiť 65 ročného sudcu na odvolanie prezidentovi,“ uviedla pre hlavne.sk hovorkyňa Kancelárie Súdnej rady Veronika Müller.  A tak sa napríklad na Zozname na odvolanie neocitla napríklad ani 67-ročná Daniela Švecová, predsedníčka Najvyššieho súdu SR.

FOTO: Načapali sme ju. Pozrite sa, kam si odbehla ministerka vnútra Saková

Naopak, uchádza sa o post ústavnej sudkyne na ďalších 12 rokov. A môže: Súdna rada sa napriek zákonu rozhodla, že tento raz budú vyberať sudcov nad 68 rokov. „O každom z nich rozhodovala samostatne v tajnom hlasovaní . V rámci rozpravy sa riešila aj otázka, že databázy kandidátov na sudcov sú prázdne pre niektoré obvody krajských súdov, takže by nebola zabezpečená plynulá náhrada sudcu,“ uviedla Veronika Müller.

Tabletky na ukľudnenie v parlamente? Poslanec Marček chcel utlmiť Matoviča, ten ho odháňal

Zuzanu Ďurišovú navrhla Súdna rada odvolať ešte predvlani, prezident A. Kiska ju zatiaľ ako sudkyňu stále drží. | foto: TASR

 

Česi tiež nakúpili sanitky. O milióny lacnejšie ako my

A ako argumentuje svoju selekciu prezident Andrej Kiska? Prečo on už z vyselektovaných mien takisto selektuje, ktorých odvolá a ktorých nie? Prečo neodvolal doteraz z funkcie na rozdiel od iných napríklad Zuzanu Ďurišovú? Tá sa ocitla na Zozname na odvolanie od Súdnej rady ešte začiatkom roka 2017. V minulosti pôsobila Z. Ďurišová v poradnom právnom tíme prezidenta A. Kisku, ktorý mu poradil aby nevymenoval parlamentom navrhnutých ústavných sudcov, čo neskôr vyhodnotil Ústavný súd ako protizákonný postup.

„Všetkých sudcov, ktorých mená navrhla prezidentovi Súdna rada, prezident Andrej Kiska odvolá do skončenia svojho funkčného obdobia,“ uviedol bez ďalších podrobností pre hlavne.sk hovorca prezidenta Roman Krpelan.

Prezident Kiska nerozumie poslancom pri voľbe sudcov

 

Daniela Švecová, predsedníčka Najvyššieho súdu sa na odvolacom Zozname Súdnej rady , ktorý sa predkladá prezidentovi A. Kiskovi ešte vo svojich 67 rokoch neocitla. Naopak, kandiduje na post ústavnej sudkyne. | foto: TASR

 

FOTO: Rusko a Lališ odmietajú Dohodu o vine, Černák sa priznal, Volzová chce odškodné

Byť sudcom sa určite oplatí. Pri pohľade na majetkové priznanie spomínanej predsedníčky Najvyššieho súdu Daniely Švecovej, ktorá bude mať v júli 68 rokov, je zrejmé, že do dôchodku odíde zabezpečená. Vlastní rodinný dom, byt, záhradu aj s rekreačnou chatou a pozemky. Plus k tomu uvádza na účtoch takmer 300-tisíc eur. Jej ročný príjem predstavoval vyše 62-tisíc eur čistej mzdy.

Máte pre nás zaujímavý tip? Napíšte na redakcia@hlavne.sk

alebo zavolajte na 0910 554 995

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky