Jednou vetou

Dá sa chémia vyučovať tak, aby bola pre žiakov atraktívna?

Ilustračná foto

Foto: TASR

Aj na Slovensku sa nájdu žiaci, ktorých zaujme chémia. Niektorí aktuálne súťažia na Medzinárodnej chemickej olympiáde v Bratislave. Na celkové zatraktívnenie chémie však podľa jedného z prezidentov olympiády Martina Putalu sa treba okrem organizácie takýchto podujatí vrátiť k väčšiemu rozsahu hodín prírodovedných predmetov.

„Aby okrem stručného výkladu látky ostal čas aj na experimenty, teda aby chémia mohla zaujať žiakov práve tým, čím je výnimočná,“ povedal Putala. Podľa jeho slov vníma verejnosť chémiu inak, no všetky procesy, aj biologické, sú podmienené chemickým reakciám. „Je fantastické ako sa pomocou chemických reakcií dokážu realizovať biologické deje. Hoci aj myslenie, pamätanie si, láska a aj veci, ktoré sú emocionálne, s chemickými procesmi stále súvisia,“ doplnil.

Samá zábava, alebo aj čas na učenie? Ako majú deti tráviť prázdniny

V týchto dňoch prebieha na Slovensku Medzinárodná chemická olympiáda (IChO), na ktorej sa zúčastňujú študenti z celého sveta. Nominácii študentov predchádza séria súťaží na lokálnych a národných úrovniach, ale aj následné sústredenia a školenia najúspešnejších mladých talentovaných chemikov.

Medzi študentmi zo 76 krajín z celého sveta sa nachádzajú aj štyria slovenskí študenti, ktorí sa prebojovali až do finále. „Naši žiaci sa dlhodobo umiestňujú veľmi dobre. Z terajších štatistík za 25 rokov samostatnej Slovenskej republiky získali zo 100 možných medailí 86, z toho desať zlatých,“ prezradil Putala. Slovenskí žiaci sa pravidelne umiestňujú na chemickej olympiáde niekde okolo prvej tretiny celkového poradia.

Môže vás zaujímať

Z Kočnerovho kamaráta Dolinského urobila RTVS anjela