Jednou vetou

Dajú sa oživiť padajúce preferencie SMER-SD?

Smeru klesajú preferencie

autorská koláž hlavne.sk, Michal Psota

Padajú ako lístie na jeseň. Preferencie najsilnejšej vládnej strany SMER podľa najaktuálnejšieho volebného modelu agentúry AKO sú už len 18 percent, ak by vznikla strana prezidenta Kisku, boli by 17,4%. Už dávno sú zabudnuté preferencie z volieb 2012, keď strana dosiahla 44 percent a vzdialené sú aj tie z volieb 2016, keď mal SMER 28 percent. Napriek tomu Robert Fico vyhlásil: "Do volieb budem viesť stranu ako predseda." Je odhodlaný navýšiť preferencie strany, ktorú už mnohí označujú za pomaly mŕtvu. Je to vôbec možné? Hlavne.sk sa rozprávalo s politológom Jánom Baránkom a majiteľom agentúry na prieskumy Václavom Hřichom.

Kde viazne súd s Lexom a spol. po zrušení amnestií?

Politológ Ján Baránek si myslí, že oživenie preferencií SMER-SD sa nedá vylúčiť a upozorňuje, že preferencie strany sú stále dosť vysoké. „Robert Fico na seba stále viaže dosť voličov a myslím si, že ak by sa vedel dohodnúť s Petrom Pellegrinim na spoločnom postupe, strana by posilnila. Viem, že prevláda názor, že spoločný postup nie je dobrý, ale to považujem skôr za dojmy alebo túžby niektorých politikov a novinárov. Objektívne má Fico dosť silné postavenie v strane a je skutočne otázka, koľko voličov na seba viaže. Konsenzus spolupráce by pomohol nárastu preferencií,“ vyjadril svoj názor Ján Baránek pre hlavne.sk.

Volebný model: Aké preferencie zaznamenáva Kiskova strana?

Majiteľ agentúry AKO, ktorá sa venuje volebným prieskumom Václav Hřich si myslí, že strana SMER, ktorá je aktuálnej aj stranou s najväčšou stratou voličských hlasov, má len dva spôsoby ako prepad preferencií zastaviť.  „Jeden je nejakým spôsobom osloviť voličov, ktorí nechodia voliť. Je ich viac ako 40 percent a je to ťažký variant. Skôr je predstaviteľný iný variant – keby zanikli nejaké subjekty na politickej scéne, či už z dôvodu zákonného alebo trebárs vnútorného rozhodnutia, vtedy by Smer narástol. Ich voliči sa totiž za posledné roky rozplynuli kade tade,“ myslí si V. Hřich. Podľa neho je v súčasnosti na politickej scéne pretlak a keď chce nejaký subjekt zobrať voličov inému subjektu, musí voličov najskôr presvedčiť, aby nevolili svoj subjekt a potom, aby volili jeho.

Kto chcel naozaj smrť našich detí?- pýtajú sa J. Kuciak a Z. Kušnírová

Otázkou tiež je, či môže volič predpokladať predvolebnú koalíciu Progresívne Slovensko – strana A. Kisku. Vtedy by SMER už chabé prvenstvo zrejme definitívne stratil. „Hoci sú také úvahy, nemyslím si, že tu dôjde ku spolupráci. Prezident formuje stranu, ktorá sa prezentuje ako pravicová, mierne konzervatívna a to je dosť ďaleko od Progresívneho Slovenska,“ uviedol J. Baránek pre hlavne.sk.

Pozrite si video, na ktorom Robert Fico oznámil, že stranu povedie ako predseda do volieb 2020.

Vždy som sa vedel dohodnúť. Budem sa správať tak, aby Smer vyhral parlamentné voľby.

Vždy som sa vedel dohodnúť. Budem sa správať tak, aby SMER – SD vyhral parlamentné voľby.

Uverejnil používateľ Robert Fico Piatok 7. júna 2019

 

Inaugurácia Čaputovej: Kto z neúspešných kandidátov príde a kto bude slávnosť ignorovať?

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky