Jednou vetou

Ďalší prokurátor kvôli Kočnerovi na odstrel?

Marián Kočner

autorská koláž hlavne.sk, TASR, Shutterstock

Kočnerove kontakty na prokuratúre sú verejnosti čoraz známejšie! Najnovšie vysvitlo, že podnikatelia Marián Kočner a Ladislav Bašternák mali spoločného známeho na okresnej prokuratúre Bratislava 1. Ich spoločným známym bol istý "Bisťo", podľa všetkého prokurátor Bystrík Palovič. Informáciu priniesol denník N. Ide v poradí už o štvrtého prokurátora, ktorého meno sa spája s Kočnerom. Traja predošlí na svoje kontakty s Kočnerom kariérne už doplatili.

Nový náhradník za Číža? Marek Mitterpák je pripravený, ak povie Varga nie

Vyšetrovací spis vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice sa rozšírili o prepisy niektorých správ, medzi nimi aj medzi L. Bašternákom a M. Kočnerom. „Na záver Kočner s Bašternákom uviedli, že aj nad Bisťom sa zmráka, pričom ho má Čižnár odj…ť, teda má nad tým Bisťom pravdepodobne personálnu alebo disciplinárnu právomoc,“ uvádza sa vo vyšetrovacom spise podľa uniknutých informácií.

Bisťo, o ktorého sa Bašternák s Kočnerom obávali, je podľa všetkého prokurátor Okresnej prokuratúry Bratislava 1. „Je na pojednávaní, nemôžete s ním hovoriť,“ odbila nás zamestnankyňa prokuratúry, keď ho hlavne.sk hľadalo.

Prokurátor Bystrík Palovič v minulosti, konkrétne v roku 2004 napríklad dával pokyn na trestné stíhanie politika Gábora Grendela, ktorý zakladal s Danielom Lipšicom stranu NOVA. Malo ísť o problém s daňami na základe anonymného udania. Po voľbách Generálna prokuratúra obvinenie zrušila, nakoľko skutok sa nestal.

Kampane v Európskych voľbách: Tieto strany zaplatili státisíce eur!

Syn Bystríka Paloviča, Bystrík Palovič mladší, dozoroval kauzu asistenta politika Rajtára, F. Rybaniča, ktorý si pozeral účty exministra Kaliňáka a prišiel na jeho biznis s L. Bašternákom.

Aj Palovičovci vlastnia byt od L. Bašternáka, pred nimi sa tam podľa dokumentov prestriedalo vyše desať vlastníkov.

Adept na post špeciálneho prokurátora SR Šanta: Toto ho spája s Bašternákom

Prokurátor Palovič bol tiež obvinený na súdnom procese s takáčovcami, že mal za peniaze spolu so sudcom zabezpečovať pre niektorých pobyt na slobode. Prokurátor Palovič tieto obvinenia ostro odmietol.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár „nebude reagovať na informácie, ktoré unikli z vyšetrovacieho spisu,“ uviedla pre hlavne.sk hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

Čudné praktiky pri posielaní sudcov do dôchodku

Ako sme uviedli, v minulosti už kvôli kontaktu s Mariánom Kočnerom doplatili kariérne traja prokurátori.

Prokurátor René Vanek prišiel 15. januára o post námestníka generálneho prokurátora pre netrestný úsek. Dôvodom, prečo ho generálny prokurátor Jaromír Čižnár z funkcie odvolal bola jeho súkromná korešpondencia cez facebook s Alenou Zsuzsovou, ktorá je spolu s Mariánom Kočnerom obvinená z objednania vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Túto komunikáciu René Vanek pred nadriadenými zatajil. „Mrzí ma to, bola to chyba, za ktorú som zaplatil,“ vyhlásil René Vanek.

René Vanek, bývalý námestník generálneho prokurátora | foto: TASR

Prokurátor Peter Šufliarsky skončil kvôli Kočnerovi vo funkcii námestníka generálneho prokurátora k 1.4.2018. Priznal sa, že si s Mariánom Kočnerom, vymenili vyše 400 sms správ. Bavili sa podľa neho o všetkom možnom.

Peter Šufliarsky vyhlásil, že sa rozhodol zverejniť celú komunikáciu s M. Kočnerom sám. Nestalo sa tak. | foto: TASR

Nový náhradník za Číža? Marek Mitterpák je pripravený, ak povie Varga nie

Kvôli Kočnerovi ohlásil pred dvoma dňami odchod z riaditeľského postu Justičnej akadémie aj bývalý námestník Generálnej prokuratúry Ladislav Tichý. „Ladislav Tichý „prijal osobné rozhodnutie a vzdal sa funkcie k 30. júnu,“ uviedol riaditeľ Peter Hulla.

bývalý námestník Generálnej prokuratúry a bývalý šéf Justičnej akadémie | foto: TASR

VIDEO: Ministerka Kalavská zverejní detaily k sanitkám

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky