Jednou vetou

Danko by si želal, aby sa o jeho škandáloch ľudia nedozvedeli, tvrdí Remišová

Poslankyňa NR SR Veronika Remišová

Foto: archívne, TASR

Koaličná kríza je snaha SNS zbaviť sa zodpovednosti za jeden z najväčších škandálov Slovenska na ministerstve školstva a boj o teplé miesta v štátnej správe.

Na tlačovej konferencii v Národnej rade SR to povedala poslankyňa OĽaNO-NOVA Veronika Remišová. Poukazovala pritom na kauzu rozdeľovania eurofondov na vedu, pre ktorú opozícia plánuje odvolávať ministra školstva Petra Plavčana (nom. SNS). OĽaNO-NOVA si zároveň myslí, že koalícia nevie riešiť svoju krízu.

Koaličná rada sa neuskutočnila

Remišová skritizovala požiadavky, ktoré mala v piatok na koaličnej rade SNS predstaviť svojim koaličným partnerom, ale ešte predtým ich medializovala. „Sú nezmyselné a občanov Slovenska by len poškodili,“ vyhlásila.

Koaličná rada sa napokon nekonala. Premiér Robert Fico (Smer-SD) má zdravotné problémy a preto oznámil, že sa nezúčastní. „Vieme, že pán premiér mal nedávno zdravotné problémy. Ak je to len zámienka, tak je to chyba,“ povedala Remišová.

Poslankyňa v súvislosti s požiadavkou, aby ministri nekomentovali prácu kolegov uviedla, „Danko by si želal, aby sa o jeho škandáloch ľudia nedozvedeli“. OĽaNO-NOVA tiež odmieta, aby koaličná rada bola nadradená práci ministrov a poslancov. SNS chce, aby sa do vlády nedostávali návrhy, ktoré neprerokovala koaličná rada.

„Ústava SR zveruje spravovanie krajiny parlamentu a vláde,“ zdôraznila Remišová s tým, že takúto požiadavku považuje OĽaNO-NOVA za porušovanie ústavy.

Odmieta založenie štátnych aerolínií

SNS chce tiež navýšiť minimálnu mzdu v štátnej správe. Opozícia na problém s tabuľkovými platmi v štátnej správe podľa OĽaNO-NOVA poukazovala už dlhšie. SNS podľa opozície kopíruje jej riešenie. Založenie štátnych aerolínií Remišová odmieta.

„To je naozaj vynikajúci nápad, ako obrať ľudí na Slovensku o peniaze,“ vyhlásila a pripomenula, že v minulosti sa ani pološtátne aerolinky neosvedčili.

Hnutie má problém aj s väčšou podporou kúpeľníctva. Poukazuje, že viaceré vlastnia oligarchovia. Posielať viac chorých ľudí do kúpeľov sa dá podľa Remišovej aj bez stimulov. V súvislosti s 13. a 14. platom poukázala na veľké finančné náklady.

Môže vás zaujímať

KORONAVÍRUS: Rezort vnútra pripravuje plán na druhú vlnu pandémie