Jednou vetou

Danko: Česko preberie niektoré inštitúty slovenského rokovacieho poriadku

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko a predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky Radek Vondráček (vľavo)

foto: TASR

V niektorých inštitútoch bude česká Poslanecká snemovňa preberať slovenský rokovací poriadok. Obe krajiny sa budú zároveň snažiť zblížiť svoje rokovacie poriadky s Európskym parlamentom. Povedal to šéf Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS) po štvrtkovom rokovaní s predsedom českej Poslaneckej snemovne Radkom Vondráčkom na pôde Bratislavského hradu.

„Dohodli sme sa na tom, že v rámci zmeny rokovacích poriadkov, pretože aj ČR čaká zmena rokovacieho poriadku, sa budeme snažiť zaviesť určité inštitúty, ktoré budú zbližovať legislatívu Európskeho parlamentu ako takú s národnými parlamentmi,“ spresnil Danko.

FOTO: Pospím si, vyčistím zuby, ale aj pekne vypočujem. Takto zaujal prezidentov prejav v parlamente

Vyzdvihol taktiež model zmien svojho českého kolegu Vondráčka, ktorý podľa neho prinesie to, čo chýba v komunikácii národných parlamentov s EP, teda „lepšiu výmenu informácií a pripravenosť na novú legislatívu“.

Pripomenul, že Slovensko má za sebou zmenu rokovacieho poriadku, ktorá bola kritizovaná, avšak dodal, že túto zmenu už mohol použiť pri ochrane prezidenta Andreja Kisku, a preto je presvedčený, že na ňu „môžeme byť hrdí“.

Parlament podporil jednorázový štátny sviatok 30. októbra

Zdôraznil tiež, že „niektoré inštitúty“ zmeneného slovenského rokovacieho poriadku bude preberať i ČR.
V tejto súvislosti Vondráček vyzdvihol dôležitosť toho, že Slovensko a Česko sa môžu navzájom inšpirovať. „Tak, ako sú politici vnímaní v spoločnosti, to začína u nás v parlamente,“ upozornil. Zdôraznil, že v tejto oblasti je veľmi potrebný rešpekt.

V súvislosti s nadchádzajúcim predsedníctvom SR vo Vyšehradskej štvorke (V4) sa obaja partneri zhodli, že budú pracovať na tom, aby V4 bola „viac počutá“ v Európe. Danko tiež pripomenul stretnutia V4+pobaltské krajiny, V4+Benelux, V4+Francúzsko a Nemecko, ktoré sa obom krajinám spoločne podarilo dohodnúť.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky