Jednou vetou

Danko: Cyril a Metod tvoria v dejinách Slovákov jednu z najdôležitejších kapitol

Andrej Danko

Foto: Michal Psota

Cyril a Metod tvoria v dejinách Slovákov jednu z najdôležitejších kapitol, uviedol na sociálnej sieti predseda NR SR Andrej Danko (SNS). Podľa neho bol kultúrny dosah vierozvestcov nesmierny nielen pre Slovensko, ale pre celý slovanský svet.

„Slovenská národná strana pokladá sviatok sv. Cyrila a Metoda nielen za cirkevný sviatok, nielen za národný sviatok, ale aj za sviatok slovenskej štátnosti,“ uvádza sa v Dankovom stanovisku. Dodáva, že Cyril a Metod neboli iba vierozvestcovia, pretože bola podľa Danka „krajina už pokrstená“, avšak ich úlohou malo byť „upraviť cirkevné pomery tak, aby zodpovedali požiadavkám tamojších vládcov ako suverénov vo svojom štáte“.

FOTO: Mons. Rábek na celonárodnej púti varoval pred morálnymi epidémiami

Podľa predsedu parlamentu stáli Cyril a Metod pri zrode nášho národného písomníctva, našej národnej kultúry a „prostredníctvom ich žiakov zo slovenského a moravského územia rozšírili slovanskú kultúru najskôr do Bulharska a neskôr na všetky slovanské územia“, spresnil. Dodal, že z ich poznatkov čerpali aj krajiny ako Česko a Poľsko.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky