Jednou vetou

Danko i Vondráček vyzdvihli V4 pred stretnutím šéfov parlamentov v Bratislave

Andrej Danko

foto: TASR, zdroj: TASR

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko a predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Radek Vondráček vyzdvihli silu Vyšehradskej štvorky (V4) i význam nadchádzajúcej schôdzky šéfov parlamentov V4, Nemecka a Francúzka, ktorá sa uskutoční vo štvrtok v Bratislave.

Ustanovenia zákona o prevode pôdy sú protiústavné

Dvojica politikov sa tak vyjadrila na spoločnej tlačovej konferencii, ktorá sa v stredu konala po mimoriadnom zasadnutí českého parlamentu venovanému 100. výročiu prvého zasadnutia česko-slovenského Revolučného národného zhromaždenia.

Podľa Danka chce byť V4 v rámci EÚ akousi hybnou silou, otvárať nové témy a zároveň dosiahnuť, aby sa jej západné európske štáty „nebáli“.

„V4 vie otvárať otázky ako kvalita potravín, rovnaký prístup k nadnárodným spoločnostiam,“ skonštatoval.

Podľa Vondráčka je štvrtkové stretnutie v Bratislave vyslaním jasného odkazu, že „Vyšehrad drží pohromade“.

Členské krajiny formátu V4 majú síce podľa jeho slov rozdielne názory na viaceré otázky, celkovo však držia spolu a predstavujú i ekonomickú silu.

MZ SR chcelo od farmafiriem návrhy na zlacnenie liekov, skoro žiadne neprišli

„A sme skutočne dôležitým hráčom v rámci EÚ, ak k tomu budeme pristupovať týmto spôsobom… Ten samit je signál, že ďalší veľkí hráči ako Nemecko a Francúzsko to rešpektujú a sú ochotní s nami spolupracovať, komunikovať a hľadať spoločné témy,“ skonštatoval predseda českej Poslaneckej snemovne.

Podľa Danka sa nám už úspešne medzičasom podarilo odkomunikovať niektoré témy Rakúsku. „Vďaka Radkovi (Vondráčkovi) sa obnovil slavkovský formát. A mali sme stretnutie pán Sobotka, Vondráček a ja a napríklad sme iniciovali, aby sa Rakúsko zaoberalo otázkou digitálnych hraníc, otázkou digitálneho priestoru,“ uviedol predseda NR SR.

Dodal, že strategickým slovom, od ktorého sa úvahy v rámci V4 odvíjajú, je „bezpečnosť“. Na pôde Únie preto podľa neho treba diskutovať o digitálnej bezpečnosti či aj o zavedení európskej armády.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky