Danko: Máme vlastný názor, ktorý môže byť iný, niekedy aj kritický, no nikdy nie je nepriateľský

Predseda NR SR Andrej Danko

foto: TASR/MTI

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko vystúpil v rámci 3. rokovacieho panela na 3. Samite predsedov eurázijských štátov v tureckej Antalyi. Po Andrejovi Dankovi vystúpili rečníci z Bieloruska, Chorvátska, či Japonska. Panel moderoval predseda Štátnej dumy Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie Vjačeslav Volodin.

„Bolo mi cťou byť prvým rečníkom v bloku, ktorý viedol môj priateľ, Vjačeslav Volodin. Je veľmi veľa tém, ktoré nás spájajú, a v ktorých by sme sa mali zjednotiť, pre zmiernenie napätia vo svete,“ povedal po svojom vystúpení predseda parlamentu A. Danko.

Svoj príhovor preto zameral na potrebu zintenzívnenie vzájomnej komunikácie a dialógu nielen medzi Slovenskom a Ruskom, ale aj medzi Európskou úniou a východom. „Musíme sa vysporiadať s čoraz prepojenejším svetom. Zintenzívňujú sa kontakty, vzdialenosti sa zmenšujú a žiadny štát už nemôže byť ostrovom samým pre seba. Ako malý a mladý štát si veľmi dobre uvedomujeme, akú hodnotu má pre nás spojenectvo a partnerská spolupráca,“ povedal vo svojom príspevku predseda NR SR.

Danko: Z Kotlebu sa smejú aj v Rusku a Srbsku

Andrej Danko neobišiel ani aktuálnu tému, ktorá čoraz viac rezonuje v dnešnom svete – informačné a komunikačné technológie. Tie podľa jeho slov predstavujú zásadný zdroj inovácií, ktoré sú hnacím motorom hospodárskeho rozvoja v mnohých krajinách. „Zároveň však nesmieme zabúdať na to, že veľmi ľahko sa stávajú aj zdrojom falošných správ a nenávistných výpadov, ktoré sa skrývajú pod závoj anonymity. Takmer bezprostredne sa môžu preniesť do reálneho konania, ktoré môže mať nedozerné následky pre život spoločnosti, jej stabilitu a aj prosperitu,“ zhodnotil predseda nášho zákonodarného zboru.

Andrej Danko zopakoval, že samit predsedov parlamentov Európy a Ázie sa mal konať v Bratislave. No pre sankcie, ktoré uvalila Európska únia na Rusko, Bratislava vypadla z hry. 39-tka predsedov a podpredsedov národných zhromaždení sa tak zišla v Turecku. Zopakoval však svoje presvedčenie, že sankcie nič neriešia, a že ich treba zrušiť. „Je pre mňa zadosťučinením, keď dnes do Moskvy cestujú už aj iní lídri európskych parlamentov. Ja sa to snažím presadzovať už od začiatku – vzťahy treba rozvíjať s chladnou hlavou. Musíme mať dobré vzťahy na západ, aj na východ, na sever, či na juh. Jedine komunikácia a dialóg nám zabezpečí mier a stabilitu,“ uzavrel predseda NR SR Andrej Danko.

Môže vás zaujímať

Novela zákona o dotáciách má odstrániť problémy z aplikačnej praxe