Jednou vetou

Čaká nás poriadne divadlo? Toto si myslí Danko o prezidentskom kandidátovi Molnárovi

Predseda NR SR Andrej Danko

Foto: archívne, TASR

Ján Molnár bude zrejme prezidentským kandidátom. Predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS) totiž nemá dôvod mu kandidatúru neschváliť, pokiaľ spĺňa zákonné podmienky. Danko to uviedol vo svojom stanovisku, v ktorom zároveň upozorňuje niektorých poslancov, aby dodržiavali zákon.

Molnár opiera svoju kandidatúru o podpisy poslancov NRSR, ktoré získal na Dni otvorených dverí v parlamente. Potreboval aspoň 15 poslaneckých podpisov. Signatármi jeho petície sú aj Milan Krajniak (Sme rodina), ktorý sám kandiduje na prezidenta SR, či Martin Poliačik (nezaradený), ktorý podporuje kandidatúru svojej spolustraníčky z Progresívneho Slovenska Zuzany Čaputovej.

Krajniak odovzdal podpisy pre svoju prezidentskú kandidatúru

Okrem nich dali Molnárovi podpisy poslanci Maroš Kondrót (Smer-SD), Boris Kollár (Sme rodina), Marian Kotleba, Martin Beluský, Rastislav Schlosár, Ján Kecskés, Ján Mora, Milan Uhrík, Peter Krupa, Natália Grausová (všetci ĽSNS), Martin Fecko (OĽaNO), Peter Marček, Juraj Kolesár (obaja nezaradení).

Krajniak či Poliačik hovoria, že boli Molnárom uvedení do omylu. „Takéto podanie poslaneckého návrhu na prezidentskú kandidatúru s mojím podpisom je podvod,“ vyhlásil Krajniak na sociálnej sieti s tým, že nikomu nedal podpis ako poslanec NRSR. Dankovi oznámil, že svoj podpis pod Molnárovou kandidatúrou sťahuje späť. „Nikto by nemal kandidovať podvodom,“ zdôraznil Krajniak.

Najbohatší kandidát na prezidenta: Tie majetky vás dostanú!

Danko pripomína, že ako šéf parlamentu je povinný preskúmať podanie na kandidatúru na prezidenta SR a pokiaľ sú podpisy na hárkoch pravé, tieto platia. „Je slobodná vôľa poslancov, koho podporia za kandidáta na prezidenta SR. Ak však raz dá poslanec NR SR na nejakú listinu svoj podpis, má si byť vedomý účinkov,“ uviedol Danko.

Zdôrazňuje, že žiaden poslanec z podanej petície na kandidatúru už nemôže zobrať svoj podpis späť. „Pokiaľ sa podpísal na listinu, ktorú si neprečítal, je to len prejav jeho neodbornosti,“ doplnil Danko.

Zároveň upozornil Krajniaka, že zverejnením Molnárovej petície na sociálnej sieti porušil zákon. „Svojimi vyhláseniami a zverejňovaním petícií na sociálnych sieťach, ktoré obsahujú citlivé osobné údaje, sa porušujú príslušné zákony a GDPR. Poslanec NR SR by mal zákony poznať, tobôž, ak chce byť prezidentom SR,“ podotkol Danko.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky