Jednou vetou

Danko nemá právo odoberať premiérovi kompetenciu odvolávať ministra, tvrdí SaS

Predseda SNS Andrej Danko nemá žiadne právo ani legitímny dôvod odoberať premiérovi kompetenciu odvolávať ministra jeho vlády a vynucovať si jej akceptáciu vyhrážkami o opustení koalície. Tvrdí to predseda SaS Richard Sulík, jeho podpredsedovia Jana Kiššová a Ľubomír Galko a šéfka poslaneckého klubu Natália Blahová.

Pripomínajú, že podľa slovenskej ústavy „návrh na odvolanie člena vlády môže podať prezidentovi SR aj predseda vlády“. Dankova predstava, že o odvolaní ministrov má rozhodovať politická strana, ktorá ich do funkcií nominovala, a nie premiér, pramení podľa SaS v Dankovom „ignorantskom vzťahu k ústave a k ústavným mechanizmom, ktoré v štáte zabezpečujú rozdelenie moci“.

„To, čo predvádza Andrej Danko a jeho SNS, nie je ani hrdé, ani odborné a už vôbec nie slušné. Ak SNS požiadavku na oklieštenie právomocí premiéra presadí do koaličnej zmluvy, budeme to vnímať ako konanie namierené proti ústavnému poriadku SR a nenecháme takéto prznenie slovenskej demokratickej štátnosti bez odozvy,“ píše vedenie SaS vo svojom stanovisku.

Dodáva, že Danko by mal skôr tlačiť na to, aby premiér používal rovnaký meter a postaral sa o odchod z funkcie ministra vnútra Roberta Kaliňáka a ministra práce Jána Richtera (obaja Smer-SD). „Tak ako to urobil v prípade ministra školstva Petra Plavčana (nom. SNS),“ vysvetľujú liberáli.

Môže vás zaujímať

Danko odovzdal Štátnu cenu Jozefa Miloslava Hurbana