Jednou vetou

Danko ocenil pokrok Grécka v konsolidácii verejných financií

Andrej Danko

foto: TASR

Grécko má za sebou ťažkú cestu v konsolidácií verejných financií a je obdivuhodné, ako ju zvládlo. Po stretnutiach s gréckym prezidentom Prokopisom Pavlopulosom a predsedom gréckeho parlamentu Nikosom Vutsisom to povedal predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS). V ďalšej stabilizácii verejných financií chce byť podľa jeho slov Slovensko Grécku oporou.

S Vutsisom Danko hovoril aj o možných reformách EÚ. „Verím, že sa v EÚ nájde dostatok uvedomelých politikov, ktorí budú mať chuť a vôľu tieto procesy meniť,“ poznamenal. Doplnil, že aj v Grécku politici cítia, že ak sa EÚ nevráti k hodnotovému prístupu a reformám, môže to „dopadnúť veľmi zle“.

Vutsis sa Slovensku v mene Grécka poďakoval za jeho postoj v otázke rozširovania EÚ. Potvrdil, že sa s týmto postojom osobne stotožňuje. Zároveň predsedovi NR SR venoval medailu Helénskeho parlamentu.

S prezidentom sa Danko podľa svojich slov rozprával najmä o potrebe reformy zákonov o politických stranách. „Pán prezident uznal, že aj Grécko má problém s fungovaním politických strán. Bavili sme sa o tom, ako stransparentniť financovanie politických strán, ako zefektívniť ich činnosť a ako zabrániť tomu, aby sa politické strany stávali súkromnými spoločnosťami jednotlivcov,“ priblížil Danko.

A. Danko sa rozčuľuje: Môj titul JUDr. je legálny, kto ho spochybňuje hrá špinavú hru

Predseda NR SR sa okrem toho Grékom poďakoval za pohostinnosť, ktorú každoročne prejavujú slovenským turistom. Vyjadril tiež úprimnú sústrasť obetiam nedávnych požiarov v Grécku. Gréckemu prezidentovi sľúbil, že do jeho krajiny vyšle aj šéfov rezortov, ktoré patria pod jeho stranu – ministra obrany Petra Gajdoša a ministerku školstva Martinu Lubyovú.

Danko sa ešte v pondelok stretne lídrom gréckej opozície a predsedom politickej strany Nová demokracia Kyriakosom Mitsotakisom. V utorok (25.9.) ho prijme arcibiskup Atén a celého Grécka, následne sa vráti späť na Slovensko. Ide o prvú návštevu predsedu slovenského parlamentu od roku 2005.

Môže vás zaujímať

SaS vyzýva predsedu parlamentu Borisa Kollára na odstúpenie z funkcie