Jednou vetou

Danko: Odsúdenie teroristu Kollárika potvrdilo opodstatnenie kontroly pošty

Predseda NR SR a SNS Andrej Danko

Foto: TASR

Národná rada (NR) SR víta rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku, ktorý v pondelok odsúdil Štefana Kollárika z Popradu na doživotie. Ten rozposielal obálky s ameríciom. Podľa predsedu NR SR Andreja Danka (SNS) tak mala kontrola pošty v parlamente opodstatnenie. Píše sa to v stanovisku, ktoré TASR poskytol hovorca predsedu NR SR Tomáš Kostelník.

Muž, ktorý rozposielal obálky s ameríciom dostal doživotie

ŠTS v pondelok odsúdil Štefana Kollárika za obzvlášť závažný zločin terorizmu a niektoré formy účasti na terorizme a za nedovolenú výrobu a držanie jadrových materiálov a rádioaktívnych látok. TASR informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Danko podľa Kostelníka dúfa, že „po tomto rozsudku konečne každý verí, prečo sa muselo pred rokom pristúpiť k toľko kritizovanej kontrole pošty“. „Znova sa ukázalo, že opozícia len plytko využila emóciu ľudí a neznalosť problematiky. Vyzývam ju aspoň na ospravedlnenie sa zamestnancom, ktorým zároveň verejne ďakujem za to, že tlak médií a opozície vydržali,“ uviedol šéf NR SR.

Andrej Danko na Pohode? V tejto forme by ste ho vôbec nečakali

Na prípad otvárania listov upozornil vlani v apríli opozičný poslanec Igor Matovič (OĽaNO). Podľa jeho slov mal predseda parlamentu prikázať zamestnancom parlamentnej podateľne, aby otvárali listy adresované poslancom v prípade, že ich posiela anonym alebo fyzická osoba. Ak v liste našli vulgarizmy či dehonestujúci obsah, korešpondenciu nemali poslancovi odovzdať, ale tri mesiace ju archivovať a potom skartovať.

Kancelária aj Danko obvinenia z porušovania listového tajomstva odmietli. Kancelária sa odvolávala na bezpečnostné opatrenia a odporúčania ministerstva vnútra. Danko vyhlásil, že nikdy nekázal pracovníkom parlamentu čítať listy adresované poslancom a ani on sám žiadne z nich nečítal.

Ako šéf NR SR na záver dodal, je rád, že aj pre osobitné kontroly, napriek tomu, že čelili ostrej kritike, nedošlo za celý čas k priamemu ohrozeniu žiadneho z poslancov či zamestnancov parlamentu.

Môže vás zaujímať

Pellegrini Sólymosovi: Ožral si sa? Pobil si sa? Toto by si mal urobiť!