Jednou vetou

Danko podľa Mesežnikova uznal svoju prehru a zistil, že nezíska vytúžené

Predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andreja Danka (vpravo) a minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Plavčan.

Foto: archívne, TASR

Predseda koaličnej SNS Andrej Danko v stredu uznal svoju prehru. Pochopil, že partičkou, čo rozohral, nezíska vytúžené. Pre TASR to povedal analytik Grigorij Mesežnikov z Inštitútu pre verejné otázky (IVO).

„Úplne ho zmietli zo stola a ešte prišiel aj o svojho ministra,“ zdôraznil Mesežnikov. SNS podľa neho „určite nezíska na preferenciách“ situáciou okolo vypovedania koaličnej zmluvy a premiérovou výzvou na odchod šéfa rezortu školstva Petra Plavčana (nominant SNS) z funkcie.

„Dankove špekulácie o možnom stiahnutí sa z politiky naznačujú, že šéf SNS tuší, že to pre neho nedopadne dobre,“ uviedol politológ. Vypovedanie koaličnej zmluvy označil Mesežnikov za nešťastný krok.

Vyzretý politik má mať podľa analytika vnútorný cit pre takéto situácie. „U Danka sa ich už vyskytlo viac a ukázal sa ako ťažký amatér, v pozícii predsedu SNS a parlamentu sa neosvedčil,“ dodal Mesežnikov.

Danko v stredu informoval, že Plavčan oznámi vo štvrtok (17.8.) dopoludnia svoju abdikáciu. Urobil tak v reakcii na krok premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ktorý Plavčana vyzval na odchod z funkcie. Zároveň nevylúčil koniec v politike. Oznámil tiež, že v najbližších dňoch bude rozmýšľať, ako ďalej v tejto koalícii.

Môže vás zaujímať

Koaliční poslanci sa nezhodujú, či by mal Kyselica pôsobiť v parlamente