Danko sa za prejav v Dume nehanbí, nezmenil by v ňom ani slovo

Predseda NR SR Andrej Danko (SNS) a predseda Zahraničného výboru NR SR František Šebej (Most-Híd) počas zasadnutia parlamentného zahraničného výboru v Bratislave 15. decembra 2017

Foto: TASR

Možnosť vystúpenia v ruskej Štátnej dume nebola česť pre predsedu NR SR Andreja Danka (SNS), ale pre Slovensko a slovenský národ. Danko to vyhlásil na piatkovom stretnutí s poslancami Zahraničného výboru NR SR, ktorého väčšina chcela počuť vysvetlenie jeho novembrového prejavu v dolnej komore ruského parlamentu.

Danko to nazval historickou udalosťou. „Bol som prekvapený možnosťou vystúpenia. Veľmi som zvažoval štylizáciu. Chcel som ukázať základné posolstvo, že v rámci EÚ dokážeme byť mostom vo veciach, ktoré Európu rozdeľujú. Bola to aj možnosť verejne sa poďakovať na pôde Dumy za oslobodenie v druhej svetovej vojne,“ povedal Danko s tým, že bol piatym politikom za posledných desať rokov, ktorý túto česť dostal.

Opozícia vyzýva Danka na verejné vysvetlenie prejavu v Štátnej dume

Predseda NR SR zdôraznil, že si stojí za každým slovom v prejave. „Odmietam haniť národ na základe ideológie. Odmietam haniť Nemecko za nacizmus a Rusko za komunizmus. Ľudí má spájať komunikácia, s každým je treba viesť dialóg,“ povedal Danko s dôvetkom, že politika by nemala byť biela ani čierna a vždy by sme mali ísť strednou cestou.

„Som predseda SNS a parlamentu, snažím sa stretávať so všetkými zástupcami jednotlivých štátov, a tak aj svoje zahraničné cesty nastavujem,“ dodal.

Peter Osuský (SaS) si ctí slobodu názoru každého politika. „Neprekážalo by mi, ak by ste to tam porozprávali ako predseda SNS. Rozdiel medzi poslancom a predsedom NR SR je v tom, že poslanec má mandát voličov, ktorých zastupuje, ale vy máte aj mandát všetkých 149 poslancov. Nereprezentujete len svoje názory, ale Národnú radu, ktorá vám dala mandát,“ zdôraznil.

Danko nie je povinný vysvetľovať výboru svoj prejav v Štátnej dume

Podľa Osuského Rusko patrí medzi rizikové krajiny vo vzťahu k našej bezpečnosti. „Nič proti poďakovaniu za oslobodenie, ďakovali sme za to 40 rokov. Mám pocit, že Rusko je krajina, ktorá je nepochybne rizikom pre Slovensko a Európu. Keď sme vstúpili do NATO, ruský maršal sa nechal počuť, že na nás namieria rakety s jadrovými hlavicami. Toto sa nedá preplávať vyznaním lásky k ruskej kultúre,“ zdôraznil.

Na druhej strane Ľuboš Blaha (Smer-SD) Dankov prejav v Dume ocenil. „Nemyslím si, že sa máme brániť a vyviňovať z toho, že máme priateľské vzťahy s Ruskom. Je veľká česť pre SR, že ste dostali možnosť vystúpiť v Dume. Ale musíme byť ešte aktívnejší a mať priateľskejšie vzťahy. Asi nemá zmysel sa pred každou cestou pýtať na názor každého jedného poslanca. Vy ste rešpektovali líniu našej zahraničnej politiky a nevidím dôvod diskutovať o tom, či ste niečo mali alebo nemali povedať,“ zdôraznil Blaha s vyhlásením, že Rusko sa za rok 1968 ospravedlnilo.

„Vnímajme Rusko ako priateľa a osloboditeľa,“ apeloval Blaha, ktorý je presvedčený, že deštruktívne pôsobil prezident Andrej Kiska, keď sa stretol s dalajlámom, lebo poškodil vzťahy s Čínou.

V ruskej Štátnej dume nemôže vystúpiť hocikto, tvrdí Danko

Zsoltovi Simonovi (nezaradený) prekážalo, že Danko v prejave nevyjadril jasný postoj k anexii Krymu. „EÚ konštatuje, že Rusko vedie hybridnú vojnu voči nám, SIS hovorí o hrozbe z Ruska. Vaše vystúpenie ale vyznelo, ako vtieranie sa Rusku. To podľa mňa nie je záujme hrdého Slovenska,“ myslí si. Aj Juraj Droba (SaS) sa domnieva, že ako prvé sa mal Danko pýtať na anexiu Krymu.

Jaroslav Paška (SNS) uznáva, že medzi EÚ a Ruskom sú isté otvorené problémy. „Ale ak sa budeme dialógu vyhýbať, nepohneme sa ďalej. Z toho pohľadu je dobré, ak sa vytvárajú komunikačné kanály. Musíme sa usilovať o dobré vzťahy smerom na východ aj na západ,“ odporučil.

Danko prejav v Rusku vysvetlí, ale šokuje ho spolupráca SaS s ĽSNS

Predseda zahraničného výboru František Šebej (Most-Híd), ktorý už skôr Dankov prejav kritizoval, v piatok zopakoval, že existujú dôvody, prečo v Dume nevystúpiť. „Nie je celkom legitímny parlament, lebo Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) konštatovala mnohonásobné vážne porušenia demokratických volieb, nie je tam legitímna politická súťaž. Predseda Dumy je zase na sankčnom zozname EÚ od roku 2014. Nie je teda celkom šťastné, ak on je hostiteľom našej parlamentnej delegácie,“ poznamenal.

Danko v reakcii uviedol, že si ctí obete roku 1968. „Klaniam sa pamiatke Alexandra Dubčeka, ale rovnako ďakujem aj za oslobodenie v druhej svetovej vojne. Ani jednu vetu v prejave by som nevedel povedať inak. Ak som sa niekde vyjadril nedostatočne, pokúsim sa v budúcnosti jasnejšie pomenúvať veci. Len pozitívny slušný dialóg je cestou k pozitívnemu vývoju spoločnosti,“ uzavrel.

Môže vás zaujímať

Kalavská priznala, že demisiu nepodala len pre stratifikáciu